źródło: The Conversation

Coraz więcej osób jest zaszczepionych przeciwko koronawirusowi. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, z rzeczy, których absolutnie powinniśmy unikać po szczepieniu. Dlatego ekspert przypomina o wszystkim. Przy obecnych upałach jest to ważne teraz jeszcze bardziej, niż kiedykolwiek wcześniej.

Ekspert radzi czego unikać po szczepieniu

Głos na temat dobrych praktyk po szczepieniu przeciwko koronawirusowi zabrał lekarz rodzinny i wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego Wojciech Pacholicki. Ekspert otwarcie mówi, czego należy unikać po zaszczepieniu się przeciwko COVID-19.

„Po szczepieniu przeciw COVID-19 nie należy przebywać na słońcu.” – mówi Pacholicki, cytowany przez Interię. Po chwili dodaje też kolejne ważne zalecenie. „Powinno się też ograniczyć wysiłek fizyczny do minimum.” – czytamy. Czy wobec tego panujące obecnie w Polsce upały są przeciwskazaniem do szczepień?

Nie, nie są. „Sam upał nie jest przeciwskazaniem do szczepienia ani przeciwko COVID-19, ani jakiemukolwiek innemu.” – przyznaje wspomniany lekarz. „Jednak już po zaszczepieniu należy przestrzegać kilku żelaznych zasad. Pod wpływem szczepionki układ immunologiczny zaczyna intensywniej pracować, więc trzeba organizmowi dać czas na odpoczynek. Trzeba ograniczyć wysiłek fizyczny do minimum, a przebywanie na słońcu w ogóle wyeliminować.” – dodaje Pacholicki.

Zalecenia te tyczą się szczególnie dzieci, które, jak mówi lekarz podatne są na przebywanie na słońcu podczas zabaw z innymi rówieśnikami. Dlatego też rodzice, których dzieci zostały zaszczepione przeciwko koronawirusowi, powinni zadbać o to, by takie sytuacje, a więc przebywanie na słońcu czy nadmierny wysiłek fizyczny nie miały miejsca.

źródło: Interia.pl, PAP

  1. Co dalej z „The Voice of Poland”? Coraz bardziej niepokojące doniesienia
  2. Prawo i Sprawiedliwość na czele sondażu. Platforma Obywatelska? Wygląda na to, że Tusk nie będzie miał czego ratować
  3. Czarne chmury nad Bartłomiejem M. Były współpracownik Macierewicza znów stanie przed sądem

Zobacz również: