księża

Wierni są oburzeni zachowaniem księdza. Ten ma żądać od nich pieniędzy za każdą posługę. Nawet, jeśli chodzi o drobną przysługę. „Listę grzechów” księdza opisała „Gazeta Wyborcza”. Choć jak czytamy w materiale, są też tacy, którzy stają murem za księdzem. 

Ksiądz bawi się w biznesmena?

Taki wniosek można wysnuć, czytając materiał „Gazety Wyborczej”. Do niej zgłosili się parafianie z Wielowsi (województwo śląskie), którzy są oburzeni zachowaniem tamtejszego księdza. Sam ksiądz odrzuca wszystkie oskarżenia pod swoim adresem. Sprawa trafiła do kurii w Gliwicach, która obiecuje, że przyjrzy się wszystkiemu.

Według parafian i materiału „Gazety Wyborczej” ksiądz pobiera opłaty dosłownie za wszystko. Bezinteresownie nie jest w stanie odwiedzić nawet chorych czy… otworzyć cmentarnej bramy. „Stawka za zdjęcie kłódki to 200 złotych.” – wyjawia jeden z oburzonych parafian.

Mało tego, wierni donoszą także, że ksiądz pobiera opłaty również od rodzin, za możliwość korzystania z kaplicy, kiedy ktoś umrze. Choć, jak podkreślają parafianie, kaplica i kostnica są własnością parafii, to proboszcz i tak nie zezwala korzystać z nich za darmo, pobierając przy tym wysokie opłaty.

„Oprócz tego należy uiszczać opłaty związane z miejscem pochówku. Ceny za grób są kosmiczne, nieadekwatne do sposobu ich wykorzystania.” – wymieniają dalej wierni, cytowani przez „Gazetę Wyborczą”.

Sam ksiądz zdaniem parafian, za bardzo szasta też pieniędzmi. „Do stajenki betlejemskiej zamówiono nowe polichromowane figurki za kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dookoła Kościoła zamontowano drogie oświetlenie „najwyższych lotów”, w Kościele zaś pojawiły się nowe konfesjonały, którym przecież niczego nie brakowało.” – czytamy.

Co na to proboszcz? Odpiera wszystkie zarzuty i mówi wprost, że takie praktyki, opisane w materiale „Gazety Wyborczej” nie mają miejsca. W kurii w Gliwicach toczy się aktualnie postępowanie wyjaśniające. Z pierwszych informacji, przekazanych mediom, wynika, że część parafian bardzo krytycznie podchodzi do działalności księdza, a pozostała część bardzo chwali sobie proboszcza i nie mówi o nim złego słowa.

źródło: o2.pl, Gazeta Wyborcza

  1. Dramatyczne wyznanie gwiazdy serialu „Klan”. Gdyby nie otrzymała pomocy, skończyłoby się tragicznie
  2. Klienci aż 7 dużych banków weekend bez gotówki? Sprawdź czy jest twój na liście!
  3. Dramat w Tatrach: odnaleziono zwłoki 57-letniego mężczyzna

Zobacz również: