źródło: The Conversation

Izolacja, kwarantanna, szczepienia – to wszystko za mało zdaniem Adam Niedzielskiego. Istnieje bowiem nowe zagrożenie – covid-19 Delta. Dane Ministerstwa Zdrowia mówią o blisko 80 przypadkach tej odmiany Covid-19 wykrytej, która notabene po raz pierwszy w Indiach.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiada już plan najbliższych wydatków na służbę zdrowia. Zadeklarował on już przeznaczenie 6,5 mln złotych na doposażenie laboratoriów sanepidu w Warszawie, Łodzi, Gorzowie Wielkopolskim, Rzeszowie, Katowicach i Olsztynie.

Co więcej minister Niedzielski tłumaczy, że taka inwestycja mu swój konkretny cel. Pieniądze te mają sprawić, że już za 2 miesiące każdy potwierdzony przypadek zakażenia covid-19 będzie sekwencjonowany. Krótko mówiąc oznacza to, że będzie wiadomo, jakim wariantem dana osoba jest zakażona. Jest w pewnym stopniu odpowiedź resortu na kolejny wariant koronawirusa – covid-19 Delta.

Covid-19 Delta krzyżuje plany rządu

Najwięcej przypadków covid-19 Delta wykryto na Śląsku. Dodajmy, że już od marca naukowcy z Gyncentrum przy współpracy ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym prowadzą badania nad zróżnicowaniem genetycznym koronawirusa. To właśnie z tego centrum badawczego napływa najwięcej informacji o koronawirusie Delta, którego przypadków najwięcej notuje się w Katowicach.

Rząd planuje zaostrzyć obostrzenia wobec zakażonych covid-19 Delta

Resort dąży do tego, aby sekwencjonowanie było na tyle szybkie, żeby wynik badania był znany przed zakończeniem przez zakażoną osobę izolacji czy kwarantanny. To z kolei poskutkuje wprowadzeniem „bardziej dolegliwych środków izolacyjnych”. Kwarantanna osób zakażony covid-19 Delta może zostać w ten sposób wydłużona

Inspektor sanitarny ma prawo i możliwości, żeby wydłużyć kwarantannę. Standardem jest to, że ten pierwszy okres przedłużenia to jest do 14 dni. Mówię tutaj o izolacji, jak i kwarantannie, ale też o wprowadzeniu ewentualnego wymogu negatywnego testu przy wyjściu z kwarantanny lub izolacji – zapowiedział minister Niedzielski.

źródło: RMF24.pl

  1. Niepokojąca wypowiedź Andrzeja Dudy. Chodzi o szczepionki
  2. Niedzielski zdecydował. Nowe rozporządzenie dla osób powyżej 40. roku życia

Zobacz również: