leki refundowane

Niebawem czeka nas rewolucja dotycząca dostępu do leków. W tej chwili rząd opracowuje stosowną ustawę, a dokładnie nowelizację obowiązującego obecnie dokumentu. Jeśli proponowane przez PiS zapisy wejdą w życie, skorzysta na tym wielu Polaków.

Zmiany dotyczące systemu leków refundowanych

Rada Ministrów z premierem Mateuszem Morawieckim na czele zapowiada spore zmiany dotyczące refundacji leków. Właśnie trwają prace nad rozwiązaniami prawnymi, które mają umożliwić wprowadzenie ich w życie. Planowana jest nowelizacja aktualnie obowiązującej ustawy refundacyjnej. Co zatem ma ulec zmianie? Czy będą to zmiany na lepsze? Z pewnością wielu Polaków ucieszy się z propozycji rządu.

Planowane zmiany mają poprawić rozwiązania prawne, które istnieją w tej chwili. Po pierwsze, władza zapowiada wydłużenie obowiązywania listy refundacyjnej z dwóch do trzech miesięcy. Po drugie, decyzje o refundacji leków mają być podejmowane szybciej, a także być bardziej elastyczne. Zmiany dotkną również sposobu kwalifikowania leków. Rząd chce, aby było to prostsze niż obecnie. Modyfikacji ma ulec również metoda ustalania wartości medykamentów.

Niewątpliwie wejście w życie nowelizacji ustawy wpłynie na konstrukcje budżetu na refundację. Dzięki zmianom wydatki w tym obszarze mają być dużo bardziej przewidywalne. Poza tym, środki na refundację będą mogły wynosić maksymalnie 17% sumy środków publicznych przeznaczonych na finansowanie świadczeń gwarantowanych w planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, zmiany mają wejść w życie niebawem. Prawdopodobnie będzie to drugi lub trzeci kwartał bieżącego roku.

Oczywiście doniesienia o planowanych zmianach wywołały fale komentarzy. Póki co, w sieci można odnaleźć wiele nieprzychylnych opinii. Internauci powątpiewają w to, aby coś w kwestii refundacji zmieniło się na lepsze. Część osób zwróciło uwagę na to, iż mimo zapowiadanych modyfikacji i tak niektóre leki zostały wycofane z listy refundacyjnej. „Już jeden lek z refundacji za 3 zł wycofali. Obecnie kosztuje 400 zł”, „Dlaczego za leki na serce dla seniora płacę 200 złotych?” – możemy przeczytać w komentarzach.

Źródło: Money.pl

  1. Nożownik zaatakował w jednym z polskich miast. Trwają poszukiwania sprawcy
  2. TVP wyemituje 3. sezon hitowego serialu. Znamy szczegóły najnowszej odsłony „Zniewolonej”
  3. Marcin Pendowski zapadł w śpiączkę farmakologiczną po tragiczny wypadku. Los muzyka pod znakiem zapytania

Zobacz również: