odkrycie dotyczące koronawirusa

Koronawirus nadal nie odpuszcza. Choć liczba zakażeń spada i coraz więcej osób szczepi się, to z pewnością nie można powiedzieć, że walka z COVID-19 została wygrana. Niewątpliwie odkrycia, takie jak to dokonane przez włoskich naukowców, sprawiają, że radzimy sobie coraz lepiej w konfrontacji z wirusem.

Koronawirus nie lubi promieniowania słonecznego

Odkrycie mediolańskich naukowców pozwala wyjaśnić zjawisko sezonowości COVID-19. Jak dobrze wiemy, kiedy tylko na dworze robi się cieplej, liczba zakażeń drastycznie spada. Dzięki ustaleniom Włochów poznaliśmy odpowiedź na pytanie, dlaczego koronawirus jest w odwrocie w miesiącach letnich.
Naukowcy z uniwersytetu w Mediolanie uważają, że ma to związek z silnym promieniowaniem słonecznym w czasie lata. „Światło słoneczne, zwłaszcza promienie UVA i UVB zabijają wirusa SARS-CoV-2 w ciągu kilku minut” – donoszą badacze z włoskiego Instytutu Astrofizyki. Z tego właśnie powodu, koronawirus w jednym okresie eskaluje, a w innym nie.

Przełomowe wyniki badań opublikowano na portalu MedRxiv. Autorzy raportu zaznaczają jednak, iż póki co, ich publikacje należy traktować jako wstępne ustalenia, a nie potwierdzone tezy naukowe. „Nasze ustalenia wskazują na to, że promieniowanie słoneczne docierające na powierzchnię Ziemi może całkowicie dezaktywować w ciągu kilku minut SARS-CoV-2 w stężeniu podobnym do tego, jakie występuje w ślinie” – czytamy w raporcie. Jeśli tezy wysunięte przez włoskich naukowców potwierdzą rolę światła słonecznego w odkażaniu zewnętrznych powierzchni, może to oznaczać przełom w walce z koronawirusem.

Co ciekawe, już na początku tego roku, Główny Inspektor Sanitarny wskazywał na fakt, iż światło UV może pomóc w walce z COVID-19. „Wirus osłonięty jest cienką warstwą tłuszczową, którą niszczą detergenty, mydło, środki dezynfekcyjne, promienie UV” – informował wówczas w swoim komuniakcie GIS.

Również Światowa Organizacja Zdrowia uznała, iż koronawirusy atakujące człowieka są wrażliwe na promieniowanie UV. Zdaniem WHO, ultrafiolet negatywnie wpływa na drobnoustroje. Organizacja jednak zaznacza, iż światła nadfioletowego nie należy stosować do dezynfekcji rąk, ponieważ jest szkodliwe dla człowieka.
Źródło: Business Insider

  1. Młodzi odpowiedzieli Andrzejowi Dudzie. Takiej reakcji chyba się nie spodziewał
  2. Konferencja prasowa ministra zdrowia. Co z najbliższymi miesiącami? [Z OSTATNIEJ CHWILI]
  3. Dowody osobiste po nowemu. Sprawdź, czy będziesz musiał wymienić swój dokument tożsamości

Zobacz również: