supermarket
fot. ilustracyjna: keulen.com.pl

Główny Inspektorat Sanitarny wydał już kolejne rzędu ostrzeżenie publiczne dotyczące produktów spożywczych. Portal Twoje Zdrowie wskazuje na produkty i partie, które zostały wycofane ze sprzedaży ze względu na zagrożenie dla zdrowie, a także spełniają odpowiednich norm. GIS alarmuje, aby zwracać uwagę na to, co kupujemy.

Ostrzeżeni GIS wydano tuż po przeprowadzonych kontrolach. Ponadto zdecydowano o wycofaniu z obrotu kilku partii konkretnych produktów. Są to produkty, które często możemy znaleźć na naszej codziennej liście zakupów. Warto się upewnić, na które z nich powinniśmy zwrócić uwagę.

Co GIS wycofuje z obrotu?

  • Chińska Przyprawa Pięć Smaków 400g LOBO dystrybucji firmy Heuschen&Schrouff OFT B.V. KE Landgraaf 6370, Niderlandy.

Powodem wycofania okazało się wykrycie tlenku etylenu w produkcie. Substancja ta jest szkodliwa dla zdrowia. Co więcej jego stosowanie w produktach spożywczych w Unii Europejskiej jest niedozwolone.

  • Sos czosnkowy 300 g (na etykiecie widnieje informacja „bez glutenu”) produkcji firmy Roleski Sp. j., ul. Spacerowa 181A, Zbylitowska Góra, 33-113 Zgłobice.

Powodem wycofania partii o numerze 16.11.2021 L2.C3 tego produktu, jest fakt, że na produkcie widnieje nieprawdziwa informacja. Na opakowaniu jest zaznaczone, że produkt nie zawiera glutenu, natomiast badanie wykryło, że jest zupełnie odwrotnie. Produkty tej partii mogą wywołać u osób uczulonych wystąpienie reakcji alergicznej.

  • „Stek z krokodyla”, 250 g, mrożony dystrybucji firmy Tender Meat Sp. z o.o., ul. Wolności 21 09-100 Płońsk.

Inspektorat wykrył w wyżej wymienionym produkcie bakterie Salmonella w jednej z partii mrożonego produkt. Mowa tu o partii numer 2501113. Jak podaje portal twojezdrowie.rmf24.pl produkt jest przeznaczony do spożycia po obróbce cieplnej, co minimalizuje ryzyko zakażenia w tym przypadku. Jednak ryzyko przeniesienia bakterii z mięsa na inne powierzchnie, niewystarczająca temperatura lub zbyt krótki czas obróbki może prowadzić do zakażenia człowieka i wystąpienia salmonellozy.

źródło: twojezdrowie.rmf24.pl

ZOBACZ TEŻ:

  1. GIS wycofuje produkt z popularnej sieci. Lepiej go nie jeść!
  2. Uwielbiane produkty znikają z Lidla i Biedronki. Powód? Salmonella. GIS przekazał informacje

Zobacz również: