koronawirus deltokron

Wraca temat szczepionek AstraZeneca i kolejnych możliwych powikłań po przyjęciu tego preparatu. Naukowcy stoją jednak wciąż u straży zdania, że korzyści płynące ze szczepień znacznie przewyższają możliwe, bardzo rzadkie skutki uboczne. O co tym razem chodzi? O udary. Stwierdzono trzy przypadku udaru niedokrwiennego u pacjentów, którzy wcześniej zaszczepili się przeciwko koronawirusowi właśnie preparatem AstraZeneca.

Udary niedokrwienne po szczepionce AstraZeneca?

„Stwierdzono trzy przypadki udaru niedokrwiennego u pacjentów, którzy wcześniej przyjęli szczepionkę firmy AstraZeneca, spowodowanego zatorem w dużych naczyniach doprowadzających krew do mózgu.” – takie informacje dostarcza Interia.pl, która powołuje się na ustalenia Polskiej Agencji Prasowej.

Naukowcy potwierdzają jednak, że bardzo rzadkie możliwości powikłań, o ile w ogóle występują to i tak ich ryzyko jest mniejsze, niż możliwość wystąpienia udaru wskutek zakażenia koronawirusem.

Wyniki badań zostały opublikowane na Journal of Neurology Neurosurgery & Psychiatry. Stwierdzono tam poszczepienne zatory żył głównie w mózgu. „Osoby, u których występowały, miały zwykle niską liczbę płytek krwi oraz sprzyjające zakrzepom przeciwciała skierowane przeciw płytkom.” – czytamy w szczegółach.

Co ciekawe, do tej pory zdiagnozowano trzy takie przypadki. „U całej trójki pacjentów doszło do zatoru dużych tętnic prowadzących krew do mózgu, a u dwójki – dodatkowo w żyłach. Wszyscy mieli wyjątkowo niską liczbę płytek oraz przeciwciała przeciw płytkom.” – wyjaśnia Interia, powołując się na wspomnianą wyżej publikację.

„Główny autor pracy, prof. David Werring z UCL Queen Square Institute of Neurology podkreśla więc, że oprócz zakrzepów w żyłach mózgu, spowodowana szczepieniem małopłytkowość może doprowadzić także do zablokowania tętnic mózgowych.” – czytamy w podsumowaniu.

Niemniej jednak, tak, jak już wspomnieliśmy, naukowcy wciąż stoją u straży tego, że powinniśmy się szczepić. Korzyści płynące ze szczepień znacznie przewyższają ryzyko ewentualnych, bardzo rzadkich powikłań. A te z reguły są i tak łagodniejsze, niż adekwatna sytuacja spowodowana zachorowaniem na COVID-19.

źródło: Interia.pl, PAP

  1. Strzelanina na zajezdni kolejowej. „Jest wiele ofiar śmiertelnych i rannych”. Nie milkną syreny
  2. Anna Mucha bez stanika. Wyzywające zdjęcie z ciążowym brzuszkiem podbija internet
  3. Niecodzienny widok na grobie Krzysztofa Krawczyka. Można się popłakać

Zobacz również: