wypadek w Tatrach
zdjęcie ilustracyjne, Pixabay

Ciężko znaleźć słowa, by opisać to, co się wydarzyło. Tragedia, dramat – i te słowa nie są wystarczające. Podczas ultramaratonu górskiego zginęło co najmniej 20 osób, a najnowsze doniesienia mówią o tym, że liczba ofiar może jeszcze wzrosnąć.

Gwałtowne pogorszenie warunków, nie żyje co najmniej 20 osób

Ultramaraton górski rozgrywany był w ekstremalnych warunkach na północy Chin. Podczas trwania biegu na około 30 kilometrze (na 100 km zaplanowanych) pogoda uległa gwałtownemu pogorszeniu. Nikt jednak nie spodziewał się tego, co może nastąpić za dłuższą chwilę.

Doszło do osunięcia ziemi, a bieg w którym uczestniczyło około 170 biegaczy został natychmiast przerwany. „Zawodnicy, z których większość była ubrana w lekkie stroje, musieli zmagać się z nagłym obniżeniem temperatury, gradem, marznącym deszczem i silny wiatrem.” – czytamy na stronie TVN24, która powołuje się na ustalenia agencji Reutera.

„Rozpoczęto zakrojoną na szeroką skalę akcję ratunkową, do której skierowano ponad 1,2 tysiąca ludzi, a także specjalistyczny sprzęt, w tym drony z kamerami termowizyjnymi. Ratownicy, którzy pracowali w bardzo trudnych warunkach terenowych i pogodowych, znaleźli 21 ciał. Osiem osób przewieziono do szpitala. Poszukiwana jest jeszcze jedna osoba.” – donosi z kolei chińska agencja Xinhua.

Po tej olbrzymiej tragedii lokalne władze zdecydowały się powołać specjalną komisję, która ma nie tylko krok po kroku odtworzyć przebieg zdarzeń, ale też ustalić przyczyny tragedii i znaleźć winnych.

źródło: Reuters, TVN24, PAP

  1. Potrójna mutacja. Dziwny wariant koronawirusa odkryty w Wielkiej Brytanii. Co ze szczepionkami?
  2. Przyszli pod mieszkanie Niedzielskiego. Chcieli wejść do środka. Interweniowała policja (WIDEO)
  3. Zapytali Jarosława Kaczyńskiego o Kukiza. Nie uwierzysz, co odpowiedział

Zobacz również: