fot. ilustracyjna: pulshr.pl

Pomysł wprowadzenia ubezpieczenia zdrowotnego dla bezrobotnych powraca. Wprowadzenie go w życie poskutkowałoby prawdziwą rewolucją w urzędach pracy. Zniknie bowiem obowiązek rejestracji w PUP, aby uzyskać ubezpieczenie. Krótko mówiąc zniknie fikcyjna chęć poszukiwania pracy.

Informacje o wprowadzeniu nowej reformy przekazał między innymi portal money.pl. Jak tłumaczy dziennikarz serwisu pozwoli ona na uzyskanie ubezpieczenia zdrowotnego osobom bez emerytur i bezrobotnym. Nad nią pracuje Ministerstwo Technologii, Pracy i Rozwoju. Rząd ma wprowadzić spore zmiany w obowiązującym teraz prawie do posiadania ubezpieczenia zdrowotnego. Ubezpieczenie wypłaci wówczas ZUS.

PUP: koniec fikcji z poszukiwaniem pracy?

Projekt rzeczonej reformy jest obecnie w przygotowaniu. Głównym jego celem ma być zlikwidowanie nierealistycznych danych co do bezrobotnych, którzy szukają zatrudnienia. Będzie miało to usprawnić cały proces dopasowania pracowników do pracodawców. Do PUP będą się bowiem zgłaszać osoby stricte zainteresowane nowym zatrudnieniem, a nie uzyskaniem ubezpieczenia.

    Celem projektu jest odciążenie powiatowych urzędów pracy od realizacji usług na rzecz osób, które formalnie są bez zatrudnienia, ale z różnych powodów nie są zainteresowanego jego podjęciem – mówiła w rozmowie z portalem pulshr.pl Monika Fedorczuk, ekspert ds. rynku pracy w Konfederacji Lewiatan.

Według oceny ekspertki reforma zmniejszy również poziom biurokracji. I – tak jak wspomnieliśmy – przede wszystkim pokaże obiektywny poziom bezrobocia w Polsce. Jak dodaje obecnie w urzędach pracy 30% zarejestrowanych jest biernych zawodowo.

Pomysł reformy wciąż powraca

Warto zaznaczyć, że pomysł ten powrócił po czasie. To nie jest bowiem pierwsza próba wszczęcia prac nad projektem. Już kilkanaście lat temu – w ówczesnym Ministerstwie Pracy – rozważano koncepcję rzeczonej reformy.

    Pomysł ma już chyba ponad 15 lat i do tej pory, mimo podejmowanych prób, nie udało się przeprowadzić tej zmiany żadnemu z ministrów pracy. Ale oceniam go pozytywnie i z nadzieją czekam na jego realizację zakończoną sukcesem – dodała Fedorczuk.

źródło: o2.pl/pulshr.pl, money.pl

  1. Od 21 czerwca Polacy mogą mieć problem ze swobodnym poruszaniem się po Europie
  2. mBank zobowiązany do oddania klientom pieniędzy. UOKiK zakwestionował pobieranie opłat
  3. Mieszkasz w bloku? Powinieneś to wiedzieć. Rząd szykuje rewolucję w spółdzielniach mieszkaniowych

Zobacz również: