szczepionka koronawirus
zdjęcie ilustracyjne

Zarówno w Polsce, jak i na świecie coraz więcej osób zostaje zaszczepionych przeciwko koronawirusowi. To dzięki temu tempo epidemii wyraźnie hamuje, a życie zaczyna wracać do normalności. Do stanu, jaki znaliśmy przed wybuchem pandemii. Okazuje się jednak, że różne kraje borykają się z różnymi trudnościami podczas szczepień. Właśnie na nagłówki gazet trafił przypadek z Włoch, gdzie młoda kobieta otrzymała jednocześnie aż… sześć dawek szczepionki. Szczegóły sprawy są wstrząsające. Wiadomo, jaki jest teraz stan zdrowia kobiety.

Otrzymała 6 dawek szczepionki, trafiła do szpitala

Całej sprawie przyjrzał się portal o2.pl, który powołuje się na depeszę Polskiej Agencji Prasowej. „Młodej lekarce z Włoch przez pomyłkę podano całą fiolkę (sześć dawek) szczepionki Pfizera przeciwko COVID-19. 23-latka trafiła na obserwację do szpitala.” – czytamy.

Do zdarzenia doszło w minioną sobotę w szpitalu w Toskanii. Jako pierwszy opisał ją dziennik „La Nazione”. Choć nie podano zbyt wielu szczegółów, to wiadomo tyle, że stażystka psychologii klinicznej otrzymała całą fiolkę szczepionki! Wstrzyknięto jej w jednym momencie aż sześć dawek Pfziera!

„Pomyliliśmy się, przepraszamy. Podaliśmy pani całą fiolkę szczepionki, czyli sześć dawek.” – oznajmiły osoby odpowiedzialne za szczepienie. Wszystko wydało się od razu po zaszczepieniu, a kobieta nagle się źle poczuła. Wokół niej zgromadziło się dużo personelu medycznego. Postanowiono ją pozostawić na obserwację w szpitalu, choć na moment opisywania sprawy, jedyny objaw jaki jej towarzyszył po nadmiernej ilości preparatu, to silny ból głowy. „Kobietę poddano prewencyjnej hospitalizacji. Lekarze monitorują jej stan. Dostała paracetamol z powodu bólu głowy.” – donosi portal o2.pl.

To nie pierwszy przypadek w Europie, kiedy wstrzyknięto więcej dawek szczepionki, niż się powinno. Poprzednia sytuacja dotyczyła Niemiec, gdzie jednej osobie podano aż pięć dawek. Na całe szczęście, podobnie, jak we Włoszech wszystko skończyło się szczęśliwie.

źródło: o2.pl, PAP

  1. Przełom w sprawie obostrzeń? Rzecznik Ministerstwa Zdrowia mówi o restauracjach i siłowniach
  2. Tragiczny wypadek. Nie żyje 5-letnia dziewczynka. Trwa ustalanie przyczyn
  3. Jakimowicz zaczepiony na parkingu. Wdał się w sprzeczkę z innym mężczyzną

Zobacz również: