Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński ma kolejny raz olbrzymie powody do radości. Najnowszy sondaż wyborczy wskazuje na wyraźnie zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości i na coraz bardziej słabszą pozycję Platformy Obywatelskiej. Mało tego, to już kolejny sondaż, który pokazuje wzrost poparcia dla obozu władzy i to mimo kryzysu gospodarczego, w jakim Polska, podobnie, jak i wiele innych krajów Europy znalazło się w związku z pandemią koronawirusa.

Świetne sondaże dla Prawa i Sprawiedliwości. Jarosław Kaczyński wygra kolejne wybory?

Choć wydawałoby się, że na rząd Prawa i Sprawiedliwości w czasie pandemii spada coraz więcej gromów, to kompletnie nie znajduje to odzwierciedlenia w sondażach wyborczych. Partia pod kierownictwem Jarosława Kaczyńskiego cieszy się coraz większym zaufaniem wśród Polaków.

Pokazuje to najnowszy sondaż wyborczy, który został przeprowadzony przez IBRiS na zlecenie portalu Onet. Okazuje się, że poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości wzrosło o 2% w stosunku do poprzedniego sondażu i o ponad 4% biorąc pod uwagę przedostatnie badanie opinii publicznej.

W tej chwili partia pod kierownictwem Jarosława Kaczyńskiego mogłaby liczyć na 35,1% głosów. To zdecydowanie stawia ją w pozycji lidera sceny politycznej. Na fotelu wicelidera umacnia się Polska 2050 Szymona Hołowni, jednak strata do PiS jest wyraźna. Na stosunkowo nowe ugrupowanie chce zagłosować 19,9% badanych. Najniższy stopień podium zajmuje Koalicja Obywatelska, która jednak systematycznie traci wyborców. W tej chwili chęć głosowania na KO zadeklarowało 14,7% ankietowanych, co jest kolejnym spadkiem. Tym razem o blisko 2%, lecz dla Koalicji Obywatelskiej każdy kolejny sondaż pokazuje coraz to mniejsze poparcie.

Na dalszym miejscu uplasowała się Lewica z nieco ponad 9% poparciem, a dokładnie 9,1%. Mocno stopniało też poparcie dla Konfederacji, na którą w tej chwili według IBRiS chciałoby zagłosować ledwie 5,8% badanych, co oznacza blisko 2% spadek poparcia w stosunku do poprzedniego sondażu. To już tylko niewielka przewaga nad Koalicją Polską PSL, które cieszy się poparciem rzędu 5,6% i notuje w sondażu jeden z większych wzrostów.

Wielu wciąż się waha, ale oceny dla rządu Morawieckiego są dobre

Zastanawiające jest też to, że prawie co dziesiąty badany jeszcze nie wie, na kogo aktualnie oddałby swój głos. Może się więc okazać, że głosy niezdecydowanych pozmieniają wyniki na scenie politycznej albo też umocnią poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości.

Dodatkowo w sondażu IBRiS zapytano także o ocenę rządów Mateusza Morawieckiego. I tutaj, kolejne miłe dla Prawa i Sprawiedliwości oraz Jarosława Kaczyńskiego zaskoczenie. Rząd Morawieckiego pozytywnie ocenia aż 43% badanych.

źródło: Onet, Rzeczpospolita

  1. Niebywałe. Młoda kobieta otrzymała przez pomyłkę za dużo dawek szczepionki. Trafiła do szpitala
  2. Przełom w sprawie obostrzeń? Rzecznik Ministerstwa Zdrowia mówi o restauracjach i siłowniach
  3. Pościg i strzały w polskim mieście. Ucierpiało dwóch policjantów. Sceny jak z filmu

Zobacz również: