wybuch gazu

To prawdziwa tragedia. W niedzielę, na oddziale intensywnej terapii jednego ze szpitali covidowych pojawił się ogień. Pomimo akcji ratunkowej, w pożarze zginęło kilkadziesiąt osób, a ponad setka jest rannych. Oto dotychczasowe ustalenia.

Pacjenci umierali po odłączeniu od respiratorów

Dramat rozegrał się na terenie szpitala covidowego Ibn al-Khatib w Bagdadzie. Według wstępnych ustaleń irackiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, powodem pożaru był wybuch wadliwych pojemników z tlenem. Z relacji pracownika placówki wynika, iż ogień pojawił się w środku nocy i szybko rozprzestrzenił się na wielu piętrach budynku. Warto dodać, iż poza chorymi na COVID-19, na oddziale znajdowali się również krewni zarażonych.

W tej chwili wiadomo o co najmniej 82 ofiarach śmiertelnych pożaru oraz 110 rannych. Niestety liczba ta może wzrosnąć w miarę upływu czasu. „Większość ofiar zmarła, ponieważ trzeba było je przenieść i odłączono ich od respiratorów, podczas gdy inne dusiły się dymem.” – przekazał mediom przedstawiciel obrony cywilnej.

Niemalże natychmiast po tragedii, premier Iraku Mustafa Al-Kadhimi zarządził przeprowadzenie dochodzenia w sprawie pożaru. Jednak już teraz mówi się o tym, iż w szpitalu doszło do zaniedbań ze strony jego władz. Z tego powodu, posady stracili kluczowi urzędnicy służby zdrowia m.in. dyrektor generalny Departamentu Zdrowia Bagdadu w rejonie, w którym jest zlokalizowana placówka, a także dyrektor szpitala Ibh al-Khatib oraz dyrektor ds. inżynierii i utrzymania. „Zaniedbanie w takich sprawach nie jest błędem, ale przestępstwem, za które wszystkie strony muszą ponieść odpowiedzialność.” – tłumaczył Mustafa Al-Kadhimi.

Kończąc, warto zwrócić uwagę, iż sytuacja pandemiczna w Iraku nie należy do najłatwiejszych. Kraj ten przoduje w świecie arabskim pod względem liczby zakażeń. Na dzień dzisiejszy to aż 1 025 288 zarejestrowanych przypadków od wybuchu pandemii. Oczywiście ogromna liczna chorych powoduje, iż iracka służba zdrowia ma spore problemy. Brakuje lekarstw i łóżek dla pacjentów z COVID-19.

Źródło: Twitter, o2.pl

  1. Dwa duże banki ostrzegają przed nowym oszustwem. Sprawa jest poważna
  2. Ostry komentarz byłego pracownika TVP. Jacek Kurski będzie wściekły
  3. Dramatyczne sceny w przedszkolu. Dwie dziewczynki walczą o życie. Okoliczności wyjaśnia prokurator

Zobacz również: