Adam Niedzielski Ministerstwo Zdrowia
Foto: YouTube

Wielu nie ma wątpliwości, iż najnowsze obostrzenia, które mają zacząć obowiązywać od 15 grudnia br., to dopiero początek. Coraz głośniej mówi się o tajnych planach rządu, które zakładają nałożenie nowych restrykcji. Wszystko zależy od liczby zakażeń i zgonów z powodu COVID-19.

Obostrzenia mają „uderzyć” głównie w niezaszczepionych

Media donoszą, iż w przypadku braku poprawy sytuacji pandemicznej w kraju, rządzący zamierzają wprowadzić w ekspresowym tempie kolejne obostrzenia. Dodajmy, iż w praktyce nowe restrykcje doprowadzą do odizolowania osób niezaszczepionych od tych, którzy przyjęli szczepionkę.

Co ciekawe, niektórzy dziennikarze sugerują, iż kolejne obostrzenia nie mają związku z obecną sytuacją pandemiczną w Polsce. Rzekomo władza traktuje nowy typ koronawirusa jako alibi. Powodem nakładania nowych restrykcji mają być wyniki najnowszych badań opinii publicznej, które pokazują wyraźnie, iż większość Polaków popiera m.in. obowiązkowe certyfikaty COVID-owe przy wchodzeniu do miejsc publicznych.

Warto zaznaczyć, iż rząd pracuje obecnie nad rozwiązaniami prawnymi, które umożliwią weryfikację paszportów COVID-owych. Przy wysokim poziomie hospitalizacji np. 50 na 100 tys. w danym powiecie, osoby nie posiadające stosownego certyfikatu nie będą mogły wejść m.in. do restauracji, barów czy kin.

Sam minister Adam Niedzielski wspomniał, iż trwają prace nad ustawą, która pozwoli pracodawcom sprawdzić pracowników testami na COVID-19. „Tutaj przede wszystkim będziemy przygotowywali się do tego rozwiązania, gdzie każdy pracownik będzie miał zapewniony dostęp do darmowego testu. Wprowadzimy rozwiązanie, że poprzez formularz, który będzie dostępny na naszych stronach internetowych, będzie można się na taki test zapisać, wybierając opcję, że jest to test pracowniczy. Ale oczywiście wybranie tej formy testowania nie będzie powodowało (…) kierowania na domyślną kwarantannę” – wyjaśnił szef resortu zdrowia.

Trzeba zauważyć, iż to nie wszystkie obostrzenia, o których myśli władza. Niedzielski przyznał, iż rządzący planują wprowadzić obowiązkowe szczepienia dla pewnych grup pracowniczych. „Będziemy chcieli od 1 marca wprowadzić obowiązek dla trzech grup: medyków, nauczycieli oraz służb mundurowych” – powiedział minister. Według dziennikarzy, lista zawodów objętych obowiązkowym szczepieniem może zostać wydłużona.

Źródło: Onet

Zobacz również: