canva.com

Lider PO zajął stanowisko w sprawie obowiązkowych szczepień dla poszczególnych grup zawodowych w Polsce. Na najnowszy plan rządu Donald Tusk reaguje sceptycznie, jednocześnie jednak stwierdza, iż nie powinniśmy zwlekać ze szczepieniami nauczycieli, lekarzy czy oraz służb mundurowych.

Do tej poty w Polsce podano 42,7 mln dawek szczepionki przeciw covid-19. Z czego ponad 54% populacji to w pełni zaszczepieni. Niemniej sytuacja pandemiczna w kraju wciąż nie jest stabilna – codziennie słyszymy o kilkunastu tysiącach zakażonych. Dane z 7 grudnia 2021 roku, na które wskazuje rząd mówią 332 zgonach.

Kolejny nawrót pandemii zarejestrowaliśmy – jak wielu przypuszczało już wcześniej – w okresie jesienno zimowym. Coraz bardziej zbliżający się do ściany rząd chce w najbliższym czasie wprowadzić szczepienia obowiązkowe, na razie jednak tylko dla kilku grup zawodowych. Zaliczają się do nich: nauczyciele, lekarze oraz służby mundurowe. Minister Adam Niedzielski zapowiedział, iż mają one ruszyć z pierwszym dniem marca przyszłego roku.

Donald Tusk sceptycznie o planie na szczepienia obowiązkowe?

Lider Platformy podczas ostatniej rozmowy z dziennikarzem onet.pl wypowiedział się na temat obowiązkowych szczepień przeciw covid-19. Donald Tusk nieco pokrętnie odpowiedział na pomysł rządu. Polityk bowiem, uważa iż rząd nie powinien zwlekać z zaszczepieniem grup, o których wspomina Niedzielski.

„Nie ma żadnego powodu, aby czekać z obowiązkowymi szczepieniami dla lekarzy, nauczycieli i służb publicznych do 1 marca. (…) To jest o wiele za późno. Rekomendacje Rady Medycznej, na które się powoływaliśmy, wskazywały na potrzebę zrobienia tego dużo wcześniej – stwierdza przewodniczący PO.

Donald Tusk deklaruje jednak, że pomimo tego jest przeciwny obowiązku szczepienia na covid-19, który miałby dotyczyć wszystkich obywateli. Jego jednym z głównych argumentów jest fakt, że inne kraje stronią od tak radykalnych kroków. ”Nigdzie w Europie tego się nie robi, tylko Austria to zapowiada od lutego z pewnymi wyjątkami” – stwierdza.

Jednocześnie polityk zaznacza, że w jego ocenie ważniejsza jest mobilizacja społeczeństwa do szczepienia oraz zaostrzenie zakazów względem osób, które nie przyjęły szczepionki. Dodaje, iż wszędzie powinien obowiązywać paszport covidowy. Donald Tusk nie wspomina jednak nic o koncepcji zmian podstaw prawnych w celu wprowadzenia takiego rozwiązania.

źródło: radiozet.pl/onet.pl

Zobacz również: