Władimir Putin

Niestety coraz bardziej pogarszają się stosunki dyplomatyczne między Polską i Rosją. Rosyjski MSZ właśnie podjął decyzję, która jeszcze bardziej zaostrzy i tak napiętą sytuację między obydwoma krajami. Mało tego, polskie ministerstwo niemal natychmiast zareagowało na to posunięcie.

Polska poparła działania Stanów Zjednoczonych

Przypomnijmy, iż cała sprawa wiąże się z wydarzeniami z ubiegłego tygodnia. Wówczas Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, iż Polska w pełni solidaryzuje się ze stanowiskiem Stanów Zjednoczonych wobec Rosji. O co konkretnie chodzi?

Otóż 15 kwietnia amerykańska administracja ogłosiła, iż nakłada sankcje na Rosję. Wprowadzenie restrykcji było odpowiedzią na rosyjską ingerencję w wybory w USA oraz ataki hakerskie. Jednym z kroków podjętych przez Stany Zjednoczone było wydalenie 10 rosyjskich dyplomatów.

Jak już wspomnieliśmy, Polska poparła takie stanowisko. Mało tego, w miniony czwartek polskie MSZ przekazało ambasadorowi Rosji notę dyplomatyczną, w której trzech pracowników Ambasady Federacji Rosyjskiej w Warszawie uznaje się za persona non grata. Dodajmy, iż w dyplomacji termin ten oznacza dyplomatę, który otrzymał nakaz opuszczenia terytorium kraju, w którym obecnie przebywa. „Naruszenie przez wskazane osoby warunków statusu dyplomatycznego oraz prowadzenie działań na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej.” – uzasadniło wówczas swoją decyzję polskie MSZ.

Rosja podjęła stanowcze kroki wobec polskich dyplomatów

Zgodnie z przewidywaniami, Rosjanie nie pozostali dłużni Polakom. Rosyjski resort dyplomacji wręczył ambasadorowi RP w Moskwie, Krzysztofowi Krajewskiemu, protest wobec działań Polski wobec rosyjskich dyplomatów. Postępowanie takie określono mianem „nieuzasadnionego”, „prowokacyjnego” i „podjętego pod absurdalnym pretekstem wyrażenia solidarności ze Stanami Zjednoczonymi”. Jednocześnie, w oparciu o zasadę wzajemności, rosyjskie MZS uznało za osoby niepożądane pięciu pracowników ambasady RP w Moskwie.

Co ciekawe, rosyjska dyplomacja winą za złe stosunki dyplomatyczne między krajami obarczyła Polskę. „Warszawa świadomie realizuje kurs na dalszą degradację i niszczenie relacji dwustronnych” – stwierdzili przedstawiciele MSZ Rosji. Poza tym, Polska została oskarżona o „próby torpedowania rosyjskich projektów energetycznych” i „antyrosyjską kampanię informacyjną na szeroką skalę”.

Całą sytuację skomentowała także polska dyplomacja. „Nasz ambasador był dziś w rosyjskim MSZ, odebrał notę, której się spodziewaliśmy, ponieważ rosyjski MSZ zapowiedział to już wcześniej na stronie internetowej.”, „Odnotowujemy to, przyjmujemy do wiadomości, zastrzegamy sobie prawo do adekwatnej reakcji.” – oświadczył wiceszef polskiego MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

Źródło: PAP, interia.pl

  1. Rozpad w Platformie Obywatelskiej? „Borys sobie na to niestety zapracował” mówi jeden z polityków partii
  2. Polski aktor zagra u boku gwiazd z Hollywood. W grę wchodzą spore pieniądze
  3. Warszawskie pogotowie: karetka jeździła przez 36 godzin bez przerwy. Sprawą zajęła się Inspekcja Pracy

Zobacz również: