Polexit Unia Europejska

Co dalej z członkostwem Polski w Unii Europejskiej? Choć opozycja jak mantrę powtarza, że Prawo i Sprawiedliwość chce wyprowadzić nasz kraj ze struktur unijnych, to rząd odpowiada, że polexit to jedynie metoda na przyciągnięcie uwagi wyborców, kiedy nie ma się żadnego programu wyborczego. Niemniej jednak temat polexitu jest aktywny w przestrzeni publicznej, a teraz, jedna z sondażowni zdecydowała się zapytać Polaków co sądzą o ewentualnym wyjściu z Unii Europejskiej i referendum. Wyniki mogą zaskakiwać.

Są wyniki ws. polexitu. Wiadomo, ilu Polaków chce referendum, a ilu wyjścia z Unii Europejskiej

Specjalny sondaż zorganizowało SW Research na zlecenie portalu rp.pl. W badaniu zapytano Polaków nie tylko o to, czy chcą wyjścia czy pozostania w Unii Europejskiej. Drugim z pytań było referendum o polexit. Wiadomo już ilu Polaków opowiedziało się za każdą z opcji. Wyniki, co tu dużo ukrywać, mogą zaskakiwać.

Zwłaszcza, jeśli pod lupę weźmiemy kwestię referendum w sprawie obecności Polski w Unii Europejskiej. 42,6% pytanych chciałoby przeprowadzenia takiego referendum, a 36,9% badanych jest przeciwnych. Reszta jest niezdecydowana. Co z członkostwem Polski w UE? Czy polexit to realny scenariusz? Jak wyglądają wyniki sondażu?

Tutaj, wszyscy zwolennicy wyjścia Polski z Unii Europejskiej nie mogą zacierać rąk. Aż 64,4% pytanych chce pozostania naszego kraju w strukturach europejskich. Tylko 14,8% chciałoby wyjścia Polski z Unii Europejskiej. Dodatkowo 6,7% pytanych nie wyraziłoby chęci głosowania w takim referendum. Ponadto aż 14,1% pytanych nie jest pewnych, jak ewentualnie by zagłosowało.

„Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.” – informuje portal wPolityce.pl.

źródło: wPolityce.pl, rp.pl

Zobacz również: