Mateusz Morawiecki

Rosnące ceny paliw i inflacja to nie wszystko, co może czekać nas w najbliższym czasie. Możliwe, że rząd Prawa i Sprawiedliwości zacznie prace nad kolejnym, nowym podatkiem. Zapytany o niego został Mateusz Morawiecki. Udzielił zaskakującej odpowiedzi.

Czy będzie nowy podatek? Mateusz Morawiecki byłby za jego wprowadzeniem

„Podatek od luksusu? Jak najbardziej, ja nie byłbym przeciwko temu.” – odpowiedział Mateusz Morawiecki na pytanie o nowy podatek, którego wprowadzeniem miałby się zająć. Od razu jednak warto przytoczyć, że nic nie wskazuje na to, że Prawo i Sprawiedliwość pracuje nad takim podatkiem a to jedynie sugestia w pytaniu do Morawieckiego.

„Zresztą akcyza w niektórych towarach tak właśnie działa. Jednak przede wszystkim dbajmy o to, żeby system był progresywny, sprawiedliwy. Jednocześnie powszechny, skuteczny, efektywny.” – skwitował odpowiedź Morawiecki, co można odebrać, że rzeczywiście pomysł jest ciekawy, ale na ten moment, rząd Prawa i Sprawiedliwości będzie pracował i już pracuje nad innymi rozwiązaniami w celu zwiększenia wydajności systemu podatkowego.

Sam Mateusz Morawiecki przyznał jednak, że Prawo i Sprawiedliwość w przeszłości wskazywało podatek od luksusu jako jedno z potencjalnych źródeł wpływu pieniędzy do budżetu Państwa. Na ten moment pomysł wydaje się jednak być zamrożonym. Morawiecki potwierdził, że wzrastają inne wpływy. Te między innymi z uszczelnienia VAT-u. „Jeśli chodzi o podatek VAT to w tym roku suma podatku przekroczy 210 mld zł. To będzie bardzo dobre osiągnięcie jeśli tak się stanie, a sądzę, że tak.” – przekazał Premier Rzeczypospolitej Polskiej.

źródło: Interia.pl, PAP, media

Zobacz również: