źródło foto:REUTERS/Yuri Gripas

Jak mieszka jeden z najbogatszy ludzi na świecie? Nie będzie zaskoczeniem, gdy napiszemy, że Bill Gates mieszka w robiącym wrażenie domu. Ale jak on wygląda? Jego budowa kosztowała ponad 60 milionów dolarów, zaś trwała ona 7 lat.

Dom Billa Gatesa jest położony w stolicy Stanów Zjednoczonych. Posiadłość położona przy jeziorze w Waszyngton nosi nazwę inspirowaną filmem „Obywatel Kane”: Xanadu 2.0. Dom o powierzchni ponad 6100 metrów kwadratowych zaprojektowały dwie pracownie: Bohlin Cywinski Jackson i Cutler-Anderson Architects.

Koszt domu Billa Gatesa to dokładnie 63 miliony dolarów, w tym za sam teren budowy był wart 2 miliony dolarów. Budowę rozpoczęto ponad 30 lat temu, bo już w 1988 roku. Według wyceny posiadłości Gatesa z 2015 roku jest ona warta 154 miliony dolarów. Co ciekawe w rezydencji już w latach 90. korzystano pierwszych systemów Smart Home, które wówczas wyprzedzały technologię ogólnodostępną.

[irp]

Jak mieszka Bill Gates?

Tak jak wspomnieliśmy posiadłość Gatesa to ponad 600 metrów kwadratowych, które mieście w sobie 7 kuchni, 8 sypialni, 24 łazienki oraz kilka garaży, które mieszczą z kolei ponad 20 samochodów. Do dyspozycji domowników czy gości Gatesów jest również spory basen, sauna, siłownia, domowe kino czy sala balowa na 150 miejsc. Warto dodać, że U Billa Gatesa mieści się również imponująca liczba książek w równie imponującej domowej bibliotece.

Bill Gates również ma imponujący ogród, gdzie drzewa mają swoją specjalną opiekę w postaci systemu monitorującego je 24 godziny na dobę. Co więcej sam budynek posiada na swoim dachu warstwę gruntu, który służy również jako naturalny termoregulator. Do dyspozycji domowników jest również prywatna plaża, z piaskiem sprowadzonym prosto z Karaibów. Poza tym cała posiadłość jest utrzymana maksymalnie zgodnie zasadami ekologii. O licznych systemach, które działają m.in. w ramach technologii Smart Home już dość wspominać.

Xanadu 2.0
Część wypoczynkowa/Twitter
Xanadu 2.0
Biblioteka Billa Gatesa/Twitter
Xanadu 2.0
Front posiadłości miliardera
Xanadu 2.0
Grunt z posadzoną trwają na dachu domu

źródło: popularne.pl/Twitter

[irp]

Zobacz również: