Litwa luzuje obostrzenia. Tamtejszy Resort Zdrowia jako główny argument wskazuje zdrowie psychiczne i fizyczne społeczeństwa.

Kolejny kraj luzuje obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Z tym, że Litwa podjęła dość odważne kroki w porównaniu do innych europejskich krajów. Litewski resort zdrowia podaje, że decyzję podyktowano przede wszystkim coraz gorszą kondycją psychiczną i fizyczną obywateli.

Kilka dni temu luzowanie lockdownu ogłosił rząd Wielkiej Brytanii. Głównie zadziałały tam najnowsze badania dotyczące osiągnięcia przez Anglików odporności zbiorowej. Decyzja o poluzowaniu obostrzeń podjęły również m.in. Włochy czy Czechy.

Decyzja litewskiego rządu jednak była podyktowana głównie zdrowiem psychicznym i fizycznym obywateli. Przypomnijmy, że dotychczas w kraju zachorowały na koronawirusa 230 462 osoby, zmarły 3730. W tym wykryto też 1646 brytyjskiego wariantu covid-19 i 10 przypadków wariantu afrykańskiego. PAP podaje jednak, że od kilku tygodni na Litwie notuje się wzrost zakażeń.

[irp]

Litwa luzuje obostrzenia

Litwa luzuje obostrzenia stopniowo. Kolejno otworzą się poszczególne sklepy, siłownie, kina, a także restauracje. Jak wspomnieliśmy rząd tę decyzję podyktował na skutek coraz gorszej kondycji społeczeństwa w lockdownie. Jest to niezbędne działanie zdaniem Litwinów.

„Ścisła kwarantanna ma coraz większy negatywny wpływ na stan psychiczny i zdrowie fizyczne ludzi” – stwierdził resort zdrowia Litwy.

„Jeżeli przyjęty schemat zadziała, w następnych tygodniach będą kolejne poluzowania” – mówił premier Litwy Ingrida Szimonyte.

Podkreślmy jednak, że słowo klucz w tej sytuacji jest jedynie poluzowanie obostrzeń, bowiem decyzją rządu kwarantannę w całym kraju wydłużono o kolejny miesiąc. Lockdown więc potrwa do 1 czerwca, jednak część restrykcji planuje się złagodzić już w kwietniu i kolejno w maju.

[irp]

Co czeka Litwinów?

Od 19 kwietnia na Litwie otworzą się sklepy centrów handlowych. Będą one otwarte tylko w dni robocze. Wcześniej otwarte mogły być tylko te sklepy, które posiadały osobne wejście do lokalu.

Otworzą się także kina z ograniczeniem zajętej maksymalnie 30% sali. Od kilku tygodni działają już natomiast galerie sztuki czy muzea. 22 kwietnia z kolei otworzy się także branża gastronomiczna.

Jedno ograniczenie dotyczy jednak faktu, że klientów przyjmować się będzie jedynie na zewnątrz. Również otworzą się wówczas baseny czy kluby sportowe. Co więcej do szkół na miesiąc przed maturami mają wrócić uczniowie. Nauka jednak będzie w trybie mieszanym.

źródło: Radio Zet/PAP

[irp]

Zobacz również: