prof Gut koronawirus
prof. Gut / Rzeczpospolita TV

Wczoraj Adam Niedzielski przedłużył obowiązujące obostrzenia za wyjątkiem żłobków, przedszkoli i sportu na świeżym powietrzu. Rząd w najbliższym możliwym czasie chce pójść za ciosem i wrócić także do nauczania stacjonarnego w szkołach. Takiemu pomysłowi wyraźnie przeciwstawia się wirusolog, prof. Włodzimierz Gut.

Profesor Gut krytycznie o pomyśle rządu

„Na tę chwilę nie widzę szans, aby otworzyć szkoły i pozwolić na swobodne uczęszczanie do nich starszych dzieci.” – mówi stanowczo wirusolog w rozmowie z Super Expressem.

Swoje zdanie argumentuje w następujący sposób. „Obecnie nie chorują już osoby starsze, a pokolenie 40–50-latków.” – czytamy. Rząd jednak uważa, co można wywnioskować z ostatnich deklaracji, że powrót dzieci do szkół jest teraz priorytetowym zadaniem. Adam Niedzielski i Mateusz Morawicki zdecydują się prawdopodobnie na taki krok w pierwszym możliwym terminie.

„Jeśli tendencja spadkowa pod względem zakażeń się utrzyma i będzie już ewidentna końcówka trzeciej fali, to jeszcze w kwietniu do nauczania stacjonarnego wrócą uczniowie przedszkoli, pewnie również klas I-III szkół podstawowych.” – mówił Przemysław Czarnek.

Taki pomysł nie podoba się profesorowi Gutowi, który stwierdza nawet, że pobyt dzieci w domach ogranicza mobilność dorosłych, a to zapobiega rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

„Oczywiście im więcej osób zostanie zaszczepionych, tym łatwiej będzie luzować obostrzenia. Musimy pamiętać, że Polska plasuje się na wysokim miejscu w rankingu zgonów.” – przypomina profesor Włodzimierz Gut.

Nie wiadomo jednak, czy rząd posłucha jego sugestii. Na ten moment pewne jest tylko to, że skala luzownaych obostrzeń będzie zależała od tempa wygasania pandemii.

Źródło: Super Express, Interia

  1. Dramat na ulicy polskiego miasta. Mężczyzna zaczepił dziewczynkę, później stało się coś strasznego
  2. Burza na antenie Polsat News. Posłanka nieco przesadziła? Goście skwitowali sytuację śmiechem
  3. Suwałki: wnuczek wyrzucił babcię przez okno. Wszystko nagrała kamera monitoringu. Kobieta zmarła

Zobacz również: