IMGW o prognozie pogody
zdjęcie ilustracyjne, Pixabay

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał kolejne ostrzeżenia meteorologiczne. Swym zasięgiem obejmują niemal teren całej Polski. Tym razem nie chodzi o burze czy wiatr, ale o mróz. Wiadomo do ilu spadnie temperatura.

IMGW ostrzega przed mrozem. Wiosna płata figle

„Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegł przed przymrozkami na terenie niemal całego kraju. Wyjątkiem jest województwo warmińsko-mazurskie i podlaskie oraz obszary położone na południu województw: dolnośląskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.” – czytamy w portalu niezalezna.pl, który bardzo wnikliwie przyjrzał się najnowszym komunikatom IMGW.

Już od początku wtorkowego wieczoru obowiązują alerty pierwszego stopnia w województwie pomorskim, kujawsko-pomorskim oraz dolnośląskim. Na tych terenach, według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, temperatura może spaść do -5 stopni C.

Z kolei w nocy z wtorku na środę obowiązywać będą kolejne ostrzeżenia. I kolejny też raz mamy do czynienia z ostrzeżeniami pierwszego stopnia, które klasyfikowane są przez IMGW, jako „przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia.”

Od wspomnianej nocy z wtorku na środę ostrzeżenia pierwszego stopnia obejmą województwo zachodniopomorskie, lubuskie, łódzkie, wielkopolskie, mazowieckie, podkarpackie, lubelskie, małopolskie, świętokrzyskie, śląskie oraz opolskie, czyli niemal cały teren kraju. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje spadek temperatury nawet do -6 stopni C.

Takie przymrozki mogą powodować szereg zagrożeń, jak chociażby oblodzenie jezdni. Dlatego też wszyscy podróżujący wieczorem, w nocy czy nad ranem powinni zachować szczególną czujność. Jak widać, wiosna póki co pokazuje pazury. Raz zaskakuje nas istnie letnią aurą, a raz, można się zastanawiać czy to już kalendarzowa wiosna czy wciąż zima.

źródło: niezalezna.pl

Zobacz również: