Omikron

W Polsce szczepienia preparatem AstraZeneca mają się dobrze. Społeczeństwo odzyskało już zaufanie do tejże szczepionki, po tym jak kilka dni temu Europejska Agencja Leków wydała opinię, że preparat jest bezpieczny a przede wszystkim skuteczny. Teraz EMA wypuściła w świat kolejny komunikat. 

Europejska Agencja Leków znów ocenia AstraZenekę

O tym, jak wiele kontrowersji budzi szczepionka AstraZeneca w całej Europie nie trzeba przypominać. Każdy doskonale zdaje sobie z tego sprawę, a głośne tematy zakrzepów wręcz bombardowały nagłówki gazet i największych portali internetowych. Pewnie też z tego względu firma postanowiła zmienić nazwę AstraZeneca na inną, kojarzącą się lepiej. A teraz, kolejny raz głos zabrała Europejska Agencja Leków, która wydawała następną opinię o szczepionce.

Eksperci, działający na zlecenie EMA próbowali udowodnić, że istnieje związek pomiędzy szczepionką AstraZeneca, a zakrzepami krwi. „W dotychczasowej analizie nie zidentyfikowano żadnych konkretnych czynników ryzyka, takich jak wiek, płeć lub wcześniejsze choroby (…). Nie udowodniono związku przyczynowego zakrzepów ze szczepionką.” – czytamy w portalu Interia.pl, który przyjrzał się sprawie. To jednak nie koniec wniosków EMA.

Ten komunikat jest zdecydowanie bardziej rozbudowany od tego, który pojawił się przed kilkoma dniami. Wówczas użyto wyłącznie lakonicznego stwierdzenia, że preparat AstraZeneca jest bezpieczny i skuteczny. Teraz podparto to wynikami badań i brakiem czynników ryzyka ze względu na wiek, płeć czy wcześniejsze choroby. To jest istotne zwłaszcza dla seniorów. Nie ma co ukrywać, to bardzo pozytywna informacja. Mniej pozytywna jest taka, że badania wciąż się toczą i niewykluczone, że przyniosą nowe rewelacje.

„Jest on możliwy (związek pomiędzy zakrzepami, a wymienionymi wyżej czynnikami – dod. red.) i dalsze analizy są kontynuowane” – donosi EMA.

„Osoby zaszczepione powinny zdawać sobie sprawę z niewielkiej możliwości wystąpienia tych bardzo rzadkich rodzajów zakrzepów krwi. W przypadku wystąpienia objawów wskazujących na problemy z krzepnięciem (…), należy natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską i poinformować pracowników służby zdrowia o niedawnym szczepieniu.” – apeluje jednocześnie Europejska Agencja Leków.

Wszyscy jednak podkreślają, że bez względu na wyniki badań, plusy jakie niesie za sobą szczepionką są zdecydowanie wyższe od możliwych skutków ubocznych, które dla 99,9% populacji nie są na dłuższą metę groźne.

źródło: Interia

  1. Przełomowe odkrycie naukowców z Łodzi. Te osoby są najbardziej podatne na koronawirusa?
  2. Dziennikarz świadkiem awantury pomiędzy parą prezydencką. Wątek powraca
  3. Bill Gates nie ma dobrych informacji. „Będzie to o wiele gorsze niż pandemia”

Zobacz również: