Niemcy chwalą Polaków
zdjęcie ilustracyjne, Angela Merkel i niemieckie gazety

Do tej pory niemieckie media słynęły z dość zaciekłych ataków czy to na polski rząd czy bezpośrednio na Polaków. Tym razem jednak „Tagesspiegel” obrał zupełnie inny kurs. Wysokonakładowy berliński dziennik… chwali nasz kraj. Pisze nawet o pewnego rodzaju cudzie nad Wisłą.

„Kraj cudu gospodarczego”

„Grupa Wyszehradzka z Polską na czele ma w czasie pandemii dla stabilizacji gospodarczej Niemiec znacznie większe znaczenie niż Chiny. Polska jest przykładem cudu gospodarczego.” – czytamy na łamach najnowszego wydania dziennika „Tagesspiegel”.

Dziennik zauważa, że podczas gdy wszyscy w Niemczech mówią o Chinach, tak naprawdę kraje tworzące Grupę Wyszehradzką wraz z Polską są dużo bardziej kluczowe dla niemieckiej gospodarki. „Wymiana handlowa z Chinami wyniosła w roku ubiegłym 212 mld euro, a jej udział w niemieckim handlu zagranicznym osiągnął 9,5 proc. Natomiast wymiana z Polską, Czechami, Węgrami i Słowacją była o jedną trzecią większa i wyniosła 286 mld euro – 12,8 proc.” – czytamy w najnowszej publikacji. To jednak dopiero początek pochwał pod adresem Polski.

„Tagesspiegel” określa Polskę mianem „cudu gospodarczego”. Dynamika sukcesu gospodarczego po demokratycznym zwrocie z 1989 r. i wejściu do UE w 2004 r. wyróżnia ten kraj z całego regionu. Polska prześcignęła większe kraje, takie jak Rosja, Włochy i Wielka Brytania i zajmuje od 2020 r. piąte miejsce na liście największych partnerów handlowych Niemiec. Wartość wymiany sięga 123 mld euro.” – czytamy w portalu Interia.pl, który skrupulatnie przyjrzał się publikacji dziennika „Tagesspiegel”.

Ta publikacja niewątpliwie zaszokowała część opinii publicznej w Polsce. Do tej pory „Tagesspiegel”, jak i inne niemieckie dzienniki słynęły z krytyki polskiego rządu i sytuacji w  naszym kraju. Teraz obrały zupełnie inny kurs. Czy zebrało im się na szczerość, czy też sprawa ma drugie dno i Niemcy upatrują w niej swój interes? Ocenę pozostawiamy naszym czytelnikom.

źródło: Interia

  1. Prof. Gut wątpi w zdrowy rozsądek Polaków. Mówi też, kiedy nastąpi szczyt zachorowań
  2. Nie żyje 10-latek. Jego kolega walczy o życie. Zaatakował ich pijany ojciec jednego z chłopców. To co zrobił później daje do myślenia
  3. Rydzyk ponad prawem? Rekolekcje z noclegiem w hotelu. Sanepid nie widzi problemu

Zobacz również: