Policja i ZBP ostrzegają przed podejrzanymi inwestycjami w kryptowaluty.

Komeda główna policji ostrzega przed kolejnym sposobem oszustów. Ich ofiarą padają osoby korzystające z bankowości. Zaś podstawą do oszustwa są kryptowaluty oraz fakowe inwestycje z nimi związane. Stąd też powiadomienia rozsyłane są do wszystkich klientów wszelkich banków.

Apel do klientów banków płynie nie tylko od policji, ale i Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP. Przede wszystkim apeluje się o rozsądek i ostrożność w posługiwaniu się tzw. kryptowalutami.

„Nie ulegaj presji. Uważaj na pozornie atrakcyjne oferty. Nie działaj pochopnie, pod wpływem chwili i emocji. To może być oszustwo!” – czytamy w oficjalnym komunikacie udostępnionym klientom mBanku.

„Inwestycje w kryptowaluty, a także na rynku Forex co do zasady są legalne, ale oszuści wykorzystując fałszywe serwisy internetowe, podszywają się pod pośredników i oferują ułatwienia w inwestowaniu” – stwierdzono w komunikacie.

[irp]

Kryptowaluty – jak działają oszuści?

Przestępcy przede wszystkim małą bardzo silną siłę perswazji. Perspektywa dobrego zarobku często wyłącza podejrzliwość. Przede wszystkim opiera się to na perspektywie szybkiego i wysokiego zarobku bez ryzyka. Oszuści nakłaniają do zainwestowania pieniędzy i oferują swoją pomoc.

Takich wyłudzeń dokonują osoby podające się za tzw. „brokerów” inwestycyjnych, którzy w rzeczywistości stanowią grupę pracowniczą firm pośrednictwa i doradztwa finansowego. Często możemy natrafić na reklamy takich ofert w mediach społecznościowych, aplikacja czy stronach internetowych, które niezwykle skutecznie przyciągają uwagę potencjalnych ofiar oszustwa.

Nierzadko zdarza się, że takie reklamy opierają się na wykorzystaniu (nielegalnie) wizerunku osób znanych. Nie tak dawno w podobny sposób padł ofiarą oszustów wykorzystujących wizerunek Robert Lewandowski. jednak to nie jest jedyny trik, często pojawiają się też reklamy mówiące o tzw. „przeciętnym Kowalskim”, który dzięki współpracy z „pośrednikiem” zyskał niemal niewiarygodne kwoty.

Zarówno policja, jak i ZBP apeluje o czujność i zgłaszanie wszelkich potencjalnych oszustw. Co więcej sugeruje się również – w ramach zabezpieczenia – zapoznanie się informacjami KNF i NBP, które dotyczą inwestowania w kryptowalut.

źródło: mBank

[irp]

Zobacz również: