Emeryci w Polsce
zdj. ilustracyjne, Pixabay

Już wiele razy przekonaliśmy się, że oszuści nie mają żadnego sumienia i potrafią uderzać nawet w najsłabszych. Tak jest i tym razem. Pewnie każdy z nas choć raz słyszał o sprytnej metodzie „na wnuczka”. Dlatego też ten sposób oszustwa nie jest już taki skuteczny, jak jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu, ale oszuści nie spoczęli na laurach i już wymyślili, jak ograbić seniorów z oszczędności. Nowa metoda ma przynieść im jeszcze większe korzyści. Dlatego też ważne jest, aby mieć świadomość w jaki sposób oszukują oraz ostrzec swoich bliskich czy sąsiadów. Nie dajmy zarobić oszustom, licząc na to, że zajmą się nimi odpowiednie służby.

Oszuści mają nowy „sposób” na seniorów

„Pomysłowość oszustów nie zna granic. Po sposobie „na wnuczka” przyszła kolej na nowe oszustwo, mające na celu wyciągnięcie pieniędzy z seniorów – chodzi o wyłudzenie na „punkt szczepień”.” – czytamy w portalu InnPoland, który przyjrzał się całej sprawie.

Okazuje się, że do podobnych prób wyłudzenia doszło już w dwóch podpoznańskich gminach. Chodzi o Komorniki i Tarnowo Podgórne. „W jednym przypadku do seniorki zadzwoniła nieznajoma osoba i poprosiła o podanie numeru PESEL i przesłanie zdjęcia dowodu osobistego. W drugim przypadku – o takie dane poproszono za pośrednictwem wiadomości SMS.” – czytamy o szczegółach (za bankier.pl).

Pod żadnym pozorem nie podawajcie takich danych! Trzeba jasno podkreślić, że punkty szczepień nie proszą o takie informacje oraz dokumenty drogą telefoniczną czy elektroniczną!

„Do punktów szczepień można się zgłaszać, tak jak do innych punktów, przez ogólnopolski numer 989. Jednak obecnie rejestrowane są osoby w wieku powyżej 80 lat, ponieważ wielu chętnych z tej grupy wiekowej wciąż nie ma wskazanych terminów w funkcjonujących wcześniej placówkach.” – przypomina portal InnPoland.

Po co zatem oszustom nasze dane? Numer PESEL i skan dowodu osobistego może posłużyć do wyłudzenia kredytu czy nawet działań przestępczych. W każdym takim przypadku, kiedy oszuści próbowali „nas” podebrać warto skontaktować się z policją. I to jak najszybciej. Jest duża szansa, że pomoże to schwytać oszustów.

źródło: InnPoland, bankier.pl, mat. prasowe

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Prezydent Duda rozwścieczył wielu. Wszyscy musieli czekać, kiedy on jechał
  2. Można zyskać do kilku tysięcy złotych w ramach dodatkowej ulgi. Czas tylko do końca kwietnia
  3. Nie żyje Jan Lityński. Zmarł w wieku 75 lat

Zobacz również: