koronawirus deltokron

Niestety, ale wygląda na to, że ludzie oprócz koronawirusa, będą musieli zmagać się też z innym wirusem. Tak przynajmniej wygląda sytuacja w Rosji. Nowy wirus ptasiej grypy A(H5N8) cechuje się bardzo wysoką śmiertelnością. Wiadomo także, jak może dojść do zarażenia.

Nowy wirus ptasiej grypy w Rosji

„W Rosji wykryto pierwsze na świecie przypadki zakażenia ludzi nowym wirusem ptasiej grypy A(H5N8). Moskwa zawiadomiła o tym już Światową Organizację Zdrowia. Dotąd ludzie zarażali się tylko jednym szczepem tej choroby, a śmiertelność jest bardzo wysoka.” – czytamy w portalu Interia.pl.

Małym pozytywem w tym wszystkim jest fakt, że nowy wirus póki co nie przenosi się z człowieka na człowieka, o czym poinformowała na konferencji prasowej szefowa Federalnej Służby Ochrony Praw Konsumentów. Dużo gorsza wiadomość jest jednak taka, że transmisja międzyludzka jest prawdopodobnie tylko kwestią najbliższego czasu. Nowy wirus A(H5N8) bardzo szybko mutuje. „Na razie zaobserwowaliśmy, że nowy wirus może być przekazywany pomiędzy ptakiem i człowiekiem, pokonał barierę międzygatunkową.” – mówią rosyjskie służby.

Jak przytacza Interia.pl, do tej pory jedyny wirusem ptasiej grypy, którym zarażali się ludzie był H5N1. Jego śmiertelność sięgała nawet 60% wszystkich przypadków zakażeń. „Szczep H5N8, którego zakażenie odnotowano w Rosji, jest obecny również w Polsce. W ciągu minionego roku potwierdzono 11 jego ognisk w województwach wielkopolskim, lubelskim i zachodniopomorskim. W tym roku jest ich już co najmniej 16.” – czytamy na wskazanym przez nas portalu.

Co ciekawe A(H5N8) po raz pierwszy pojawił się w Chinach 12 lat temu. W Europie pierwszy przypadek nowego wirusa ptasiej grypy odnotowano w 2014 roku i przeniosły go dzikie ptaki. Epidemia miała jednak wówczas bardzo ograniczone rozmiary. Mamy nadzieję, że rosyjskie służby szybko uporają się ze zdiagnozowanymi przypadkami A(H5N8) i wirus nie będzie mutował tak, jak ostrzegają przed tym wirusolodzy.

źródło: Interia

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Można zyskać do kilku tysięcy złotych w ramach dodatkowej ulgi. Czas tylko do końca kwietnia
  2. Czołowy polityk opuszcza Platformę Obywatelską. Chodzi o aborcję, za nim pójdą kolejni?
  3. Samolot Boeing 777 zaczął płonąć w powietrzu. Jego części pospadały ludziom do ogródków

Zobacz również: