Ta publikacja zaszokowała cały świat. Okazuje się, że zimowe zdobycie jednego z najważniejszych ośmiotysięczników Himalajów było fikcją. A zdjęcia, które miały temu dowodzić zostały… przerobione w Photoshopie. Cała prawda została odkryta przez profil Pakistan Army Frontline na Twitterze oraz nagłośniona przez „New York Times”.

Jednak nie zdobyli szczytu! Cała prawda ujrzała światło dzienne

„Na pierwszy rzut oka wszystko było jak należy. Himalaiści szczęśliwie wrócili ze szczytu.  Pochwalili się zdjęciami z wierzchołka, opowiedzieli o wrażeniach, a niedługo później otrzymali od władz Nepalu certyfikaty, poświadczające zdobycie góry.” – czytamy w portalu Interia, który przyjrzał się publikacjom zagranicznych mediów.

„Problem w tym, że fotografie sfałszowali, a na szczyt nigdy nie dotarli.”  – dodaje portal. Konkretnie chodzi o ekspedycję z 2016 roku, kiedy to pochodzący z Indii Narender Singh Yadav i Seema Rani Goswami wyruszyli na Mount Everest. Wkrótce potem media obiegła informacja i zdjęcia ze szczytu. Nepalskie władze wystawiły certyfikaty, ale od początku, wielu osobom coś w tej sprawie wyraźnie „śmierdziało”. Teraz się potwierdziło. Żadnego wejścia na szczyt nie było.

„W lokalnym środowisku wspinaczkowym zawrzało, gdy świadkowie wydarzeń z 2016 roku zaczęli głośno wyrażać swoje wątpliwości co do zapewnień 25-latka o zdobyciu szczytu, a wysokogórscy specjaliści wzięli pod lupę zdjęcie z wierzchołka i powiedzieli wprost – na pewno nie zrobiono go na szczycie Everestu.” – donosi Interia.

Wszystko odkrył inny wspinacz, który tego samego dnia zdobył Mount Everest. Przenalizował piksel po pikselu zdjęcie z rzekomego zdobycia szczytu przez dwóch Hindusów. Dzięki temu znalazł aż sześć elementów, które wyraźnie odbiegają od rzeczywistości. „Brak lodu na kurtce wspinacza, praktycznie bezwietrzną aurę, nienaturalny cień mężczyzny, czy źle podpiętą aparaturę tlenową.” – wylicza.

Wnikliwe śledztwo potwierdziło, że wspinacze nie stanęli na wierzchołku Mount Everest. I tym samym zostali pozbawieni certyfikatu, ale też ukarani aż 10-letnim zakazem wspinania się w górach znajdujących się na terytorium Nepalu.

źródło: New York Times, Interia, Twitter

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jolanta Kwaśniewska przeżywa trudne chwile. Zmarła bliska jej osoba
  2. Gowin opuści Kaczyńskiego? Wyciekła treść tajnej rozmowy lidera Porozumienia
  3. Brutalna interwencja polskiej policji. Zaczęli siłą wyprowadzać ludzi z restauracji

Zobacz również: