Adam Niedzielski
Tomasz Gzell, PAP

Choć w ostatnich dniach polski rząd i Mateusz Morawiecki nieco poluzował obowiązujące obostrzenia – głównie jeśli chodzi o galerie handlowe i hotele, to Minister Zdrowia, Adam Niedzielski nie jest do końca przekonany do takich rozwiązań w walce z koronawirusem. Lepiej się nie przyzwyczajajcie, bo Niedzielski już zapowiedział, że jest możliwy powrót do obostrzeń.

Niedzielski szczerze o obostrzeniach: „możemy zrobić krok wstecz”

Minister Zdrowia Adam Niedzielski udzielił ekskluzywnego i dość obszernego wywiadu na łamach Dziennika Gazeta Prawna. Szef resortu zdrowia wypowiedział się na temat wydolności służby zdrowia, szczepionek oraz naturalnie, opowiedział o strategii walki z koronawirusem. Z jego ust padły przełomowe słowa. Wyraźnie pokazują, że to, że obostrzenia pozostały poluzowane, nie oznacza, że będzie tak na stałe.

Przypomnijmy, że w ostatnich dniach w naszym kraju utrzymuje się dość stabilny dzienny przyrost zakażeń koronawirusem. Pozwala on wydolnie działać systemowi opieki zdrowotnej. Adam Niedzielski ma jednak obawy przed kolejną falą koronawirusa – i przyznaje – kiedy możemy spodziewać się powrotu restrykcji.

Sam Adam Niedzielski potwierdził to, o czym mówiło się od kilku dni nieoficjalnie. Resort zdrowia był przeciwny luzowaniu obostrzeń, na które zdecydował się Premier Mateusz Morawiecki”. „Musiałem długo przekonywać się do otwarcia hoteli. Zdecydowaliśmy się przystać na ograniczone otwarcie. Przyjęliśmy jednak z premierem, że w każdej chwili możemy zrobić krok wstecz. To jest wentyl bezpieczeństwa.” – czytamy w wywiadzie z Niedzielskim. Prawdziwą bombę odpalił jednak chwilę później.

Przyznał, że system opieki zdrowotnej nie wytrzyma 30 tysięcy zakażeń dziennie. Bufor bezpieczeństwa został jednak ustalony już zdecydowanie szybciej. „Na pewno jak przekroczymy 10 tys. zakażeń dziennie, to będę rekomendował wprowadzenie ograniczeń.” – przyznał wprost Adam Niedzielski.

Jak widać, balansujemy w tej chwili na granicy. Choć dzisiejszy raport Ministerstwa Zdrowia wskazał na ledwo ponad 4 tysiące nowych zakażeń, to jednak wzrost, jak ostrzegają eksperci może przyjść znienacka.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna, mat. prasowe

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Robert Mazurek nie wytrzymał! Przerwał rozmowę i opuścił studio
  2. Nietypowe objawy koronawirusa. Polscy naukowcy publikują raport
  3. 1200 złotych dla każdego Polaka. Nowy pomysł rządu budzi spore kontrowersje

Zobacz również: