prof Gut koronawirus
prof. Gut / Rzeczpospolita TV

Profesor Włodzimierz Gut, znany wirusolog był gościem Rzeczpospolita TV. W trakcie dość długiej rozmowy opowiedział o swoich odczuciach odnośnie walki z koronawirusem na świecie a także w Polsce. Przekazał też kilka istotnych prognoz z medycznego punktu widzenia odnośnie przyszłych wirusów. I na tym też się skoncentrujemy.

Prof. Gut: nigdy nie wrócimy do sytuacji sprzed pandemii

Na pytanie, czy koronawirus w Polsce jest pod kontrolą, profesor Włodzimierz Gut przyznał: „Kontrola polega na tym, że są stworzone pewne systemy, które mają ograniczać główne przyczyny szerzenia się wirusów i nie wzrasta liczba zakażeń. Wolałbym jednak osobiście, żeby to było na sporo niższym poziomie”.

Niepokojąca jest jedna inna część jego wypowiedzi. Okazuje się, że z groźnymi wirusami prawdopodobnie będziemy musieli się przyzwyczaić żyć. Na przykładzie obecnego COVID-19 czy wcześniejszych SARS-CoV oraz MERS-CoV prof. Gut potwierdził, że takie wirusy mogą pojawiać się kolejny raz.

Na pytanie dziennikarza, czy będą nowe koronawirusy, profesor Włodzimierz Gut przyznał: „Niekoniecznie koronawirus. Koronawirusy pojawiały się dotychczas wielokrotnie. (…) Mniej więcej co pięć-osiem lat coś takiego się pojawia.”

„Mamy opcję i technologiczne możliwości przygotowania się do odpowiedzi na każdego wirusa, bo jest ich znacznie więcej. (…) Znam około 6 tysięcy, prawdopodobnie jest ich koło 10 tysięcy. Z tego połowa jest przekazywanych drogą kropelkową” – dodaje prof. Włodzimierz Gut.

Poniżej możecie zobaczyć całą rozmowę z wirusologiem na łamach Rzeczpospolita TV.

 

źródło: Rzeczpospolita TV

ZOBACZ TAKŻE:

  1. IMGW wydało nowe ostrzeżenie. Przeraźliwy mróz i intensywne opady śniegu
  2. Dzwonił do Ciebie ten numer? Uważaj! Możesz słono zapłacić
  3. Córka Anny Przybylskiej, Oliwia zrzuciła stanik. Jej ojciec zareagował na odważne zdjęcia

Zobacz również: