wymiana dowodu osobistego
Gp 13, CC BY-SA 4.0 , Wikimedia Commons

Zabawa sylwestrowa już za nami, a w kalendarzu wybił 1 stycznia 2021 roku. Trzeba zatem pamiętać, że nowy rok to nie tylko zmiana daty czy wyższe podatki, ale także inne obowiązki. Chodzi między innymi o wymianę dowodu osobistego na e-dowód, która dotyczy aż 1,5 miliona Polaków. Zobacz, czy znalazłeś/znalazłaś się wśród nich.

Wymiana dowodu osobistego w 2021 roku

Wirtualna Polska donosi, że aż 1 546 700 Polaków będzie musiało udać się do właściwych urzędów, aby wymienić dowody osobiste na nowe, które oznaczone są jako tzw. e-dowody.

Chodzi o osoby, które posiadają dowód osobisty wydany w 2011 roku. Teraz, będą musiały one wypełnić wniosek o przygotowanie nowego dowodu. Powód takiego obrotu sprawy jest prosty – dowody osobiste są ważne przez równe 10 lat. Sprawdź też, co takiego oznacza e-dowód.

Co ważne, nowe dowody osobiste będą wydawane bezpłatnie, a urząd ma na to 30 dni od momentu złożenia wniosku. Wniosek można złożyć osobiście lub przesłać przez Internet. Z tym, że ta druga możliwość dostępna będzie wyłącznie do sierpnia tego roku. Później, jedynym sposobem na wymianę dowodu osobistego będzie osobista wizyta we właściwym urzędzie.

Nowe dowody osobiste posiadają dodatkowe zabezpieczenia, a także ciekawe możliwości. Już na pierwszy rzut oka widać, że na dowodzie osobistym znajduje się wzór odcisku palca posiadacza dowodu a także własnoręczny podpis.

Dzięki nowym dowodom osobistym będziemy mogli składać także podpisy elektroniczne. Dokument będzie posiadał tzw. e-warstwę.

Warto więc dokładnie sprawdzić, w którym roku został wydany nasz dowód osobisty. Jeśli okaże się, że właśnie w 2011 lub prędzej – wymień go na nowy, ponieważ stary dokument tożsamości albo wkrótce straci ważność (wydany w 2011 roku) albo już ją stracił (wydany przed 2011 rokiem).

źródło: Wirtualna Polska

ZOBACZ!  Macierewicz pokazuje nagranie: w Smoleńsku doszło do eksplozji. Chce by film dotarł do milionów Polaków
ZOBACZ!  Nie tylko Trump złamał wieloletnią tradycję USA. Była Pierwsza Dama również obeszła się bez
ZOBACZ!  Policja publikuje zdjęcie chłopca. Daje sporo do myślenia. Sami zobaczcie