powrót dzieci do szkół
fot. Pixabay

W ostatnich dniach tematem numer jeden wśród Polaków są naturalnie Święta Bożego Narodzenia, a także narodowa kwarantanna, którą rząd wprowadzi 28 grudnia i potrwa aż do końca ferii zimowych 17 stycznia. W tle przejawia się także temat powrotu dzieci do szkół. Wszyscy zastanawiają się, kiedy to nastąpi. Rąbka tajemnicy uchylił doradca Premiera Mateusza Morawieckiego, prof. Andrzej Horban.

Czy dzieci wrócą do szkół od razu po feriach?

Jak wszyscy doskonale wiemy, ferie zimowe w tym roku odbędą się w całym kraju w jednym terminie. Dlatego też, w rządzie padł pomysł, aby to właśnie po zimowych wakacjach dzieci wróciły do szkół. Mówił o tym minister Przemysław Czarnek, a teraz, więcej szczegółów zdradza profesor Andrzej Horban. Co ciekawe, powrót dzieci do szkół tuż po feriach nie jest wcale taki pewny.

Doradca Mateusza Morawieckiego, profesor Andrzej Horban był gościem programu „Onet Opinie”. Jednym z tematów, który poruszył był właśnie powrót dzieci do szkół. Profesor wskazał, co musi się wydarzyć, aby dzieci wróciły do stacjonarnego trybu nauczania.

[irp]

Przyznał, że rzeczywiście rząd ma plany, aby otworzyć szkoły tuż po zakończeniu zimowych ferii. Musi jednak zostać spełnionych kilka warunków.

„Będziemy kontrolowali epidemię wśród ludzi niezaszczepionych. (…) Jeżeli chodzi o dzieci, to dzieci chorują w sposób łagodny. Praktycznie biorąc, niezagrażający życiu. (…) Będziemy chronili nauczycieli, a także rodziców, a w szczególności dziadków. Dlatego jak dziadkowi będą wyszczepieni, to będziemy już praktycznie w ogródku” – przyznał prof. Andrzej Horban.

Profesor obawia się kolejnej fali koronawirusa i chciałby, abyśmy uniknęli nagłego skoku liczby zachorowań. Dlatego też uważa, że dzieci powinny wracać do szkół stopniowo, a nie wszystkie na raz.

„Proszę zwrócić uwagę, że pierwsza większa fala epidemii na jesień była około połowy września, czyli tuż po rozpoczęciu roku szkolnego. Jeszcze większa w połowie października – po rozpoczęciu roku szkolnego studentów” – przyznaje Horban.

źródło: Onet Opinie

[irp]

[irp]

Zobacz również: