Jarosław Kaczyński

Jeszcze kilka dni temu pisaliśmy, że Jarosław Kaczyński ma wiele powodów do radości. Wszystko dlatego, że dwa sondaże dały Prawu i Sprawiedliwości poparcie rzędu 35-40 procent, a przy Platformie Obywatelskiej zanotowano wyraźny spadek. Teraz nie jest już tak kolorowo, ale Kaczyński może być zadowolony z czegoś innego – wzrostu poparcia dla Ruchu Pawła Kukiza. Czy będzie starał się to wykorzystać?

Jarosław Kaczyński na pewno przeanalizuje ten sondaż

Wielu Polaków było zaskoczonych przed kilkoma dniami, kiedy w opublikowanych sondażach wskazano na poparcie rzędu 35-40 procent dla Prawa i Sprawiedliwości. Wszyscy zastanawiali się, jak to możliwe w czasach, kiedy rząd toczy heroiczną walkę z koronawirusem czy na ulicach pojawiają się kolejne grupy społeczne. A jednak.

Dzisiaj pojawił się jednak nowy sondaż, który opublikował portal dorzeczy.pl. Co prawda, Prawo i Sprawiedliwość wciąż jest niekwestionowanym liderem poparcia społecznego, ale Jarosław Kaczyński ma o czym myśleć. Z jednej strony spadek poparcia o 2 punkty procentowe (wg. sondażu pracowni Social Changes dla dorzeczy.pl PiS może liczyć na 33%). Z drugiej rosnące poparcie dla Ruchu Pawła Kukiza; 5% według wspomnianego sondażu).

ZOBACZ!  Jarosław Kaczyński skomentował ceny paliw. Zaskakujące słowa

To oznacza dla PiS jedno – że w nadchodzących za kilka lat wyborach ciężko byłoby uzyskać samodzielną większość. W kuluarach mówi się już o szerszej współpracy zarówno z PSL-em, jak i Kukizem. Choć obie partie idą od pewnego czasu oddzielnie. Wbrew pozorom rosnące poparcie dla Ruchu Pawła Kukiza jest wodą na młyn dla Jarosława Kaczyńskiego, o ile oczywiście obaj panowie się dogadają. Wracając do Polskiego Stronnictwa Ludowego, to  sondaże dla nich wyglądają coraz gorzej. Obecnie Ludowcy mogą liczyć tylko na 2% poparcie.

Stałym poparciem według dorzeczy.pl cieszy się Koalicja Obywatelska. W tej chwili to 26% badanych. Lewica może liczyć na 14%, a Konfederacja na 9%.

Badanie zostało przeprowadzone między 18 a 21 grudnia.

źródło: dorzeczy.pl

ZOBACZ!  Ostrzeżenie meteorologiczne na piątek. Nie ma żartów. Będzie groźnie
ZOBACZ!  Złe prognozy na niedzielę. Koszmarna pogoda. Zapomnijcie o spacerach

Zobacz również: