fałszywe SMS-y

Technologia postępuje tak szybko, że ciężko za nią nadążyć. Na rynek wypuszczane są coraz to nowsze urządzenia, sterowane sztuczną inteligencją. Teraz jednak pojawiła się dość szokująca informacja dla właścicieli telefonów komórkowych. Za wszystkim stoi, a jakżeby inaczej – technologia. Jeżeli masz telefon, który opisujemy poniżej – wkrótce przestanie działać. Czeka Cię kosztowna wymiana na nowy aparat.

Taki telefon wkrótce przestanie działać

Okazuje się, że już w przyszłym roku część telefonów komórkowych przestanie po prostu… działać. Oczywiście, nadal będziemy mogli nimi pstrykać zdjęcia czy pograć w gry, ale co to za telefon komórkowy, z którego nie można dzwonić ani wysyłać sms-ów? No właśnie.

Za wszystkim stoi, tak jak już wspomnieliśmy technologia. W 2021 roku operatorzy komórkowi w Polsce zaczną wyłączać sieć 3G, która jest obsługiwana przez starsze telefony. Koniecznie sprawdź, czy Twój telefon komórkowy obsługuje 4G, czyli popularne pasmo LTE. Jeśli nie – czeka Cię kosztowna wymiana aparatu na nowy.

„Nieoficjalnie proces już ruszył w Plusie” – czytamy na stronie WhatNext, która dodaje także, że w przyszłym roku proces wyłączania 3G rozpocznie T-Mobile oraz Orange i potrwa on do roku 2023. Nieco bardziej w czasie, bo na okres 7 lat, proces wyłączania 3G rozłożył operator Play. Co ciekawe, on także zamierza zrezygnować z technologii 2G, która co tu dużo mówić jest przestarzała. Wciąż jednak wiele urządzeń z niej korzysta (bankomaty czy terminale płatnicze, czujniki, liczniki wody i podobne urządzenia – czytamy na WhatNext), dlatego operatorzy Plus, T-Mobile czy Orange nie zdecydują się na taki ruch.

Jeżeli masz więc telefon komórkowy, który nie obsługuje 4G a więc popularnego LTE, musisz przygotować się na duży wydatek. Koszt nowego aparatu komórkowego to co najmniej kilkaset złotych. Nieco taniej można wyrwać używkę.

Dlaczego operatorzy decydują się wyłączać infrastrukturę 3G? Za wszystkim stoi nie tylko technologia, ale też oszczędności. Sieć 3G konsumuje zdecydowanie więcej prądu niż 4G. Dla wielu operatorów sieci komórkowej rachunek zysków i strat jest więc prosty, ale też i nieubłagany.

  1. Spełnia się czarny scenariusz. Kaczyński traci pierwszego posła, za nim pójdą kolejni
  2. Minister Zdrowia o znoszeniu obostrzeń. Wielu z nas nie będzie zadowolonych
  3. Dramatyczne wyznanie Marzeny Kipiel-Sztuki. Fani „Kiepskich” są wstrząśnięci

Zobacz również: