abp Głódź
fot. Wikipedia, abp Leszek Sławoj Głódź

Abp Sławoj Leszek Głódź to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich duchownych. W latach 2008-2020 był arcybiskupem metropolitą gdańskim, a na swoim koncie ma liczne odznaczenia ważnej rangi państwowej. Okazuje się, że przez lata swojej posługi dorobił się nie tylko odznaczeń, ale i pokaźnego majątku. W sieci pojawiły się zdjęcia jego willi. Trzeba przyznać, że zapiera dech w piersiach.

Niebywałe, tak mieszka abp Głódź

W ostatnich dniach trwa prawdziwy szturm medialny na polski Kościół. Głośnym echem odbił się materiał TVN-u odnośnie kardynała Stanisława Dziwisza czy sprawa byłego już kardynała Gulbinowicza. Tym razem na czoło stawki, pod względem liczby publikacji prasowych wyszedł abp Głódź.

Wszystko za sprawą materiału, który opublikował portal o2.pl. Pojawiły się w nim wyliczenia majątku byłego metropolity gdańskiego a także zdjęcia, co tu dużo mówić, luksusowej willi.

Majątek arcybiskupa Głódzia szacuje się na co najmniej kilka milionów złotych. W rodzinnej wsi Bobrówka na Podlasiu ma do dyspozycji 21-hektarową posiadłość, na którą składają się m.in. ziemie wykupione od sąsiadów w latach 90. Sama ziemia ma być warta milion złotych” – informuje portal o2.pl, powołując się na doniesienia Newsweeka.

Poniżej możecie zobaczyć posiadłość, którą arcybiskup wybudował sobie w rodzinnej miejscowości. Willa, pałac? Mało powiedziane. „Na terenie należącym do duchownego znajduje się kompleks budynków i las” – czytamy.

abp glodz
Agencja Gazeta, Agnieszka Sadowska

W Internecie pojawiły się też wyliczenia, ile obecnie zarabia abp Głódź. „W sumie abp Głódź ma dostawać kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie” – czytamy na portalu o2.pl. To wszystko dlatego, że arcybiskupowi przysługują dwie emerytury. Pierwsza, biskupia, którą otrzymuje od 2020 roku, kiedy to skończył 75 lat. A druga, generalska. Jak dobrze pamiętamy, abp Głódź pełnił funkcję biskupa polowego Wojska Polskiego (do roku 2004).

Jak widać, abp Głódź nieźle ustawił się na emeryturze. Sam jednak nie może być pewny swojej przyszłości, bowiem w listopadzie tego roku Nuncjatura Apostolska w Polsce nakazała przeprowadzić dochodzenie w sprawie przeszłości arcybiskupa. Chodzi o zgłoszone do Stolicy Apostolskiego oskarżenia o zaniedbania w prowadzeniu postępowań o nadużycia seksualne podległych mu duchownych.

źródło: o2.pl, Newsweek

Zobacz również: