emeryci

Szalejąca pandemia koronawirusa negatywnie wpływa na budżet państwa. Zamrażanie kolejnych sektorów gospodarki powoduje, że wydatki państwa rosną w zatrważającym tempie. Już teraz mówi się o kilku czy nawet kilkunastu miliardach złotych. Dlatego też eksperci coraz częściej apelują do rządu, aby zamrozić programy socjalne i emerytalne. Wydaje się, że nie do ruszenia na ten moment jest 500 plus. Jednak pod znakiem zapytania może stanąć 13. i 14. emerytura. Emeryci są wściekli na to, co powiedział znany ekonomista, związany niegdyś z Ministerstwem Finansów.

Emeryci dostaną po kieszeni?

„Wstrzymane inwestycje, mniejsze wpływy do kasy państwa mogą skutkować koniecznością ograniczenia programów socjalnych. Chodzi m.in. o programy Rodzina 500+, wyprawka szkolna, 13. i 14. emerytura dla seniorów i wiele innych” – czytamy na portalu INNPoland, który powołuje się na przekaz płynący z TVP.

Okazuje się także, że jeśli rząd zdecyduje się na tak drastyczne kroki, to na pierwszy ogień mogą pójść świadczenia dla seniorów. 13. i 14. emerytura nie zostanie wypłacona? Choć na ten moment emeryci nie mają powodów do obaw, to nie wiadomo, co przyniesie przyszłość. Wszystko uzależnione jest od sytuacji pandemicznej i ewentualnego pełnego lockdownu, którego wprowadzenie wydaje się być bliską perspektywą. Wówczas pieniądze, którymi będzie dysponowało państwo, mogą się znacząco uszczuplić.

Emeryci z niepokojem patrzą więc nie tylko na swoje zdrowie, ale i finanse. Seniorzy są wręcz rozwścieczeni po słowach, które wypowiedział doktor nauk ekonomicznych, Sławomir Dudek. Osoba związana niegdyś z Ministerstwem Finansów sugeruje, żeby zamrozić świadczenia dla seniorów.

13. i 14. emerytura zostanie zawieszona?

Przed „ruszeniem” 500 plus zastanowiłbym się jednak nad zawieszeniem 13. i 14. emerytury. Kiedy te świadczenia wchodziły, w uzasadnieniu tych wydatków było napisane, że to jest w związku z bardzo dobrą sytuacją makroekonomiczną i fiskalną. a ten warunek teraz nie jest spełniony. Moglibyśmy więc poczekać rok, dwa na lepsze warunki – przyznaje odważnie Dudek.

Emeryci nie mają powodów do optymizmu. Choć w najbliższej perspektywie nic nie wskazuje, że 13. i 14. emerytura zostanie zamrożona, a w rządzie przeczą tym doniesieniom, to nie wiadomo, jak rozwinie się sytuacja pandemiczna. To od niej wszystko zależy.

Dla wielu seniorów dodatkowe świadczenie to wręcz niezbędne pieniądze. Pieniądze, których wydanie mają już zaplanowane na ważne czy ważniejsze sprawy. Ciężko będzie im przełknąć to, jeśli nie wpłyną na konto.

źródło: INNPoland, mat. prasowe

  1. Nie żyje mężczyzna, który próbował uciec ze szpitala. Dramat na oczach innych pacjentów
  2. Oto prawda o Maryli Rodowicz? Popularny aktor uderza w ikonę polskiej muzyki
  3. Ilona Łepkowska nie wytrzymała. „Po ch… nam to?” – grzmi do opozycji

Zobacz również: