zakupy przez internet

Zakupy przez Internet stają się coraz bardziej popularne. Zwłaszcza w dobie pandemii koronawirusa, kiedy kupowanie ubrań przez Internet jest, co tu dużo mówić, bezpieczne. Sklepy kuszą promocjami, darmową wysyłką czy nawet darmowym, wydłużonym prawem do zwrotu towaru. W Internecie pojawiają się niestety także oszuści, czyhający podstępem na nieuwagę Polaków i Polek. Policja informuje, że właśnie zatrzymała oszustkę, która na przestrzeni krótkiego czasu oszukała aż 87 osób. Na tym sprawa się nie kończy, bowiem ten przestępczy proceder jest coraz bardziej popularny. Dla oszustów to łatwe pieniądze i niestety, ale udaje im się zwabić coraz więcej osób. Bądź ostrożny i poinformuj swoich znajomych!

Coraz bardziej popularne oszustwo, uważaj jeśli kupujesz przez Internet

„Nawet do 8 lat pozbawienia wolności grozi kobiecie podejrzanej o serię oszustw. Kobieta na różnych portalach internetowych oferowała do sprzedaży głównie odzież i pobierała od kupujących pieniądze, nie mając zamiaru wywiązać się z umowy. Policjanci ustalili, że w ten sposób oszukała co najmniej 87 osób z całej Polski. Pokrzywdzeni wpłacili na konto oszustki pieniądze za zamówiony towar, jednak nigdy nie został im on dostarczony” – informuje policja.

To mocny i jasny sygnał to wszystkich osób, które robią zakupy przez Internet. Ostrzeżenie po to, aby zachować wyjątkową czujność. Zwłaszcza, kiedy kupujemy od osób prywatnych i płacimy za towar z góry. Oczywiście, nie można popadać w paranoje i twierdzić, że wszyscy oszukują. Tak nie jest i nie było. Aczkolwiek przy internetowych zakupach warto zachować szczególną ostrożność. 

Czy kupowanie przez Internet jest bezpieczne?

Poniżej zamieszczamy kilka porad, co zrobić, aby zakupy przez Internet były bezpieczne. Przeczytaj je uważnie, a dowiesz się, jak wychwycić oszustwo.

  • Kupując od osób prywatnych poza portalami aukcyjnymi typu Allegro (gdzie zawierasz umowę kupna-sprzedaży, a serwis ubezpiecza transakcję), zawsze poproś o wysyłkę za pobraniem. Lepiej zapłacić kilka złotych więcej w momencie odbioru towaru, niż przelać pieniądze z góry, a towaru nigdy nie zobaczyć.
  • Odbierając paczkę za pobraniem zawsze sprawdź jej zawartość w obecności kuriera czy listonosza. Wielokrotnie bywało tak, że zawartość paczki nie zgadzała się z zakupionym towarem.
  • Jeżeli dostępna jest tylko przesyłka za płatnością z góry, sprawdź opinie o sprzedawcy i upewnij się, czy na pewno chcesz dokonać takiej transakcji. Wiąże się ona zawsze z ryzykiem.
  • Twoją ostrożność powinny zwrócić uwagę szczególnie atrakcyjne ceny. Dużo niższe niż u konkurencji. W ten sposób oszuści chcą zwabić kupujących do szybkiej płatności z góry. Informują, że niedługo promocja się zakończy lub mają ostatnie sztuki towaru.
  • Jeżeli dana osoba nie ma żadnych opinii lub dopiero co zarejestrowała konto. To także podejrzany proceder, mogący mówić, że mamy do czynienia z kimś, kto tak naprawdę nie istnieje.
  • Zwróć uwagę na dane do przelewu. Sprawdź, czy podany adres na pewno istnieje (wyszukiwarka Google lub Google Maps). Zawsze poproś o pełne dane do przelewu. Imię, nazwisko, adres i numer telefonu. Przed przelewem zadzwoń pod podany numer telefonu, w ten sposób chociaż częściowo, wstępnie zweryfikujesz sprzedawcę.

Policja podaje przykład oszustwa, zapoznaj się z nim

Warto też jeszcze raz przytoczyć sprawę kobiety, która oszukała 87 osób na terenie całej Polski. To przestroga dla wszystkich, aby uważali robiąc zakupy przez Internet – zwłaszcza poza sklepami internetowymi i portalami aukcyjnymi.

„Jak ustalili policjanci, kobieta w okresie od września ubiegłego roku do maja roku bieżącego, na różnych portalach internetowych, oferowała do sprzedaży głównie odzież damską w atrakcyjnych cenach. 22-latka pobierała od zainteresowanych kupnem osób pieniądze, które wpłacane były na jej konto bankowe. Jednak zatrzymana nigdy nie miała zamiaru wywiązać się z umowy i towaru po prostu nie dostarczała. W ten sposób oszukała co najmniej 87 osób z całej Polski, na łączną kwotę około 8 tysięcy złotych. Obecnie mundurowi wyjaśniają szczegółowo wszystkie okoliczności tej sprawy” – informuje policja.

  1. Ilona Łepkowska nie wytrzymała. „Po ch… nam to?” – grzmi do opozycji
  2. Najgorsza zima od lat? Wirusolog nie ma najmniejszych wątpliwości, wskazuje co będzie się działo
  3. Starsza kobieta uratowana w ostatniej chwili. Ogień strawił wszystko, trudno uwierzyć w przyczynę pożaru

Zobacz również: