Jak zachować się w trakcie burzy?

Końcówka sierpnia i początek września to okres, który sprzyja powstawaniu burz. O tym, jak niebezpieczna potrafi być burza przekonali się chociażby przed rokiem turyści na Giewoncie, kiedy to doszło do najtragiczniejszego w skutkach wypadku w polskich górach. Warto więc zdawać sobie sprawę z tego, jak zachować się podczas burzy. Zamieszczamy cenne wskazówki, które pojawiły się na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Każdy powinien z nimi się zapoznać.

Czy wiesz, jak zachować się podczas burzy?

Prognoza pogody na najbliższe dni zwiastuje, że nad niektórymi województwami pojawią się komórki burzowe. Wobec tego, jest to idealny moment, aby sprawdzić, jak zachować się podczas burzy. Zwłaszcza, kiedy to niebezpieczne zjawisko atmosferyczne dopadnie nas na otwartej przestrzeni.

Wciąż wielu Polaków nie zdaje sobie sprawy z kilku podstawowych zasad, a wielu też bagatelizuje problem, twierdząc, że podczas burzy nic złego się nie może stać. Do czasu, kiedy nieszczęście nie dotknie ich samych.

ZOBACZ TAKŻE: Emerytów czeka niemiła niespodzianka. Chodzi o najbliższą waloryzację.

Dwa dni temu obchodziliśmy tragiczną rocznicę wydarzeń na Giewoncie, kiedy to liczne pioruny doprowadziły do śmierci 5 osób, a ponad 150 osób zostało rannych. Mrożące krew w żyłach sceny rozegrały się dosłownie w kilka minut. Część ludzi niestety nie wiedziała, jak zachować się w trakcie burzy, co mogło znacząco wpłynąć na tragiczny bilans.

O tym musisz wiedzieć, w trakcie burzy

Główny Inspektorat Sanitarny przekazał informacje, jak każdy z nas powinien zachować się podczas burzy. Wpłynie to znacząco na nasze bezpieczeństwo, a w niektórych sytuacjach może mieć wręcz kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia i życia.

Jak powinieneś zachować się podczas burzy? Przede wszystkim nie wychodź z domu, jeśli nie jest to koniecznie. Zabezpiecz drzwi i okna oraz przedmioty na parapecie. Odłącz od prądu sprzęt domowy. Unikaj dotykania metalowych przedmiotów i elementów. Unikaj otwartej przestrzeni, a jeśli już się na niej znajdujesz, nie stój pod drzewem, czy masztem (np. telefonii komórkowej). Jeżeli prowadzisz samochód, to w trakcie burzy zjedź na parking w bezpieczne miejsce (z dala od drzew). Nie wychodź z samochodu, pozostań w nim, gdyż auto stanowi dobrą ochronę przed piorunami. Porady, jak zachować się w trakcie burzy możesz przeczytać także na poniższej grafice, która została zamieszczona na Facebooku Głównego Inspektoratu Sanitarnego, gdzie znajdziesz informacje także o alertach RCB.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Zwłoki w sklepie Carrefour. Wiadomo już, co wydarzyło się tego dnia.

Jak zachować się w trakcie burzy?

Zobacz również: