Biedronka-ostrzeżenie-GIs

Biedronka znalazła się pod lupą Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Chodzi o „Mielonkę Tyrolską”, która może być niebezpieczna dla zdrowia, ze względu na wykrycie bakterii Listeria monocytogenes. Ostrzeżenie wydane przez GIS dotyczy wyłącznie jednej partii produktu, jednak warto zapoznać się z nim szczegółowo i sprawdzić, czy w naszej lodówce nie znajduje się nieszczęsna partia. Konsekwencje jej spożycia mogą być naprawdę poważne.

Biedronka wycofuje z półek partię „Mielonki Tyrolskiej”

Ostrzeżenie wydane przez Główny Inspektorat Sanitarny dotyczy produktu Krainy Mięs, „Mielonka tyrolska”. W jednej z partii (02035S) wykryto bakterię, która może prowadzić do listeriozy. Biedronka wycofała już produkt z półek, ale może on znajdować się jeszcze w lodówkach niczego nieświadomych klientów. Oczywiście, komunikaty zostały podane już we wszystkich największych mediach, ale dla pewności, warto przytoczyć je jeszcze raz.

Listerioza to groźna choroba zakaźna. Jak można wyczytać w naukowej literaturze choroba ta najczęściej objawia się pod postacią bakteriemii, posocznicy, zapalenia opon mózgowych, czy nawet zapalenia mózgu. Lista zagrożeń jest jednak zdecydowanie dłuższa i znajdziemy na niej też ropnie mózgu, zapalenie wsierdzia, zapalenie stawów, zakażenie kości, zapalenie otrzewnej, zapalenie gałek ocznych, czy nawet zapalenie płuc. Dlatego tak ważne jest, aby unikać spożycia wskazanej partii produktu.

Poniżej znajdują się wszelkie informacje o wycofanym produkcie, pochodzące ze strony Głównego Inspektoratu Sanitarnego:

Produkt – Mielonka tyrolska, Kraina Wędlin, 270 g
Numer partii: 02035S
Termin przydatności do spożycia: 11.08.2020 i 12.08.2020
Producent: SOKOŁÓW” S.A. Oddział w Sokołowie Podlaskim, Aleja 550-lecia 1,08-300 Sokołów Podlaski,
weterynaryjny numer identyfikacyjny: 14290201
Dystrybutor: Jeronimo Martins Polska S.A., ul. Żniwna 5, 62-410 Kostrzyn

GIS informuje też, jakie działania po poznaniu wyników badań podjęła Biedronka.

„W dniu 30.07.2020 r. po otrzymaniu badań mikrobiologicznych producent zgodnie z obowiązującą procedurą podjął decyzję o wycofaniu produktu z rynku. W związku z tym podjął działania mające na celu identyfikację partii oraz ustalił kierunki sprzedaży przebadanej partii produktu. Niezwłocznie po przeprowadzeniu identyfikacji, informacja została przekazana odbiorcy – Jeronimo Martins Polska, który natychmiast wszczął procedurę wycofania z obrotu handlowego powyższej partii produktu” – czytamy na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Zobacz również: