Premier Mateusz Morawiecki odniósł się wczoraj do słów Władimira Putina, który oskarżył Polskę o współpracowanie z III Rzeszą Niemiecką oraz dokonanie rozbioru Czechosłowacji wspólnie z Hitlerem. Na dodatek prezydent Federacji Rosyjskiej określił ambasadora RP w Berlinie — Józefa Lipskiego „łajdakiem i antysemicką świnią” oraz że bezpośrednią przyczyną II wojny światowej nie był pakt Ribbentrop-Mołotow, a pakt monachijski. W obliczu tak poważnych oskarżeń reagować postanowił premier Mateusz Morawiecki, który na tą okoliczność wydał oświadczenie.

Stosunki Polsko-Rosyjskie

Nie ulega wątpliwości, że stosunki między Warszawą a Moskwą od wieków nie należą do najlepszych. W całej historii przeżywaliśmy niejednokrotnie ich odwilż, lecz w ostatecznym rozrachunku nigdy nie przynosiły one radykalnej poprawy relacji między władzami obu państw. W najnowszej historii w dalszym ciągu pojawiają się negatywne aspekty, które poważnie wpływają na dalszy bieg rozmów obu stron. Aktualny rząd Polski wraz z prezydentem od początku okazywał swój brak inicjatywy w kwestiach chęci poprawy stosunków z Rosją. Od lat mogliśmy być świadkami narastającego napięcia na linii Warszawa-Moskwa. Dziś widać tego rezultatu.

Putin atakuje Polskę ws. II WS

Polecamy takżeKompromitacja Donalda Tuska po pytaniu dziennikarza TVP

Władimir Putin to bez wątpienia polityk, który lubi robić wokół swojej osoby prawdziwe show. Tak też i jest w dzisiejszej sytuacji. Rosja na arenie międzynarodowej traci poważanie coraz większego grona państw. Moskwa Na ten moment nie może nawet do końca liczyć na ustrojowo zbliżone Chiny, które w ostatnich latach realizują swoją własną politykę samodzielności. W takiej sytuacji Putin może jedynie liczyć na mniej znaczące byłe lub aktualne państwa komunistyczne.

Według ekspertów ostatni atak Putin na Polskę można odbierać w kategoriach próby zaistnienia na scenie międzynarodowej.

Polecamy takżeSzymon Hołownia podjął decyzję. Wystartuje w wyborach prezydenckich

Mateusz Morawiecki o słowach Putina

W obliczu poważnych oskarżeń ze strony prezydenta Rosji — Władimira Putina reagować postanowił szef polskiego rządu — Mateusza Morawiecki. Premier wydał w tej sprawie oświadczenie. Oto jego fragment:

– Prezydent Putin wielokrotnie kłamał na temat Polski. Zawsze robił to w pełni świadomie. Zwykle dzieje się to w sytuacji, gdy władza w Moskwie czuje międzynarodową presję związaną ze swoimi działaniami. I to presję nie na historycznej, a na jak najbardziej współczesnej scenie geopolitycznej — czytamy w oświadczeniu Mateusza Morawieckiego.

Pełne oświadczenie zostało opublikowane na koncie Kancelarii Premiera na Twitterze.

Źródło: wPolityce

Zobacz również: