14 młodych orłów przednich opuściło w ostatnich dniach gniazda w Karpatach. W jednym z gniazd odchowała się nawet dwójka młodych, a to rzadki przypadek u tych ptaków.

„Udane lęgi u orłów są rezultatem sprzyjającej pogody oraz zasobności łowisk w pokarm” – podkreślił w rozmowie z PAP ornitolog, dr Marian Stój z Komitetu Ochrony Orła.

Uczony powiedział, że młode orły pierwsze tegoroczne loty wykonały w połowie lipca. „Przed rokiem w Karpatach gniazda opuściło pięć orłów. Rok wcześniej było ich dziesięć, a w 2011 r. aż 16 młodych ptaków” – przypomniał.

Orły przednie składają dwa lub jedno jajo w trzeciej dekadzie marca, wysiadywanie jaj trwa ok. 40 dni. W zdecydowanej większości przypadków odchowują tylko jedno pisklę; jeśli wyklują się dwa, to silniejsze z nich eliminuje słabszego osobnika. „Rodzice nie ingerują w rywalizację potomstwa” – zaznaczył przyrodnik.

Orzeł przedni jest dużym ptakiem szponiastym; w Polsce występuje bardzo rzadko, teraz żyje ok. 35 par, najwięcej – ponad 30 par – w Karpatach, a przede wszystkim w Górach Sanocko-Turczańskich, Bieszczadach i Beskidzie Niskim. Długość ciała orła przedniego przekracza 80 cm, a rozpiętość jego skrzydeł wynosi dwa metry. Pikując w locie, ptaki osiągają prędkość do 160 km/godz.

ban/Kurier PAP

Zobacz również: