Otwarte warsztaty, spotkania i dyskusje wokół wystawy – 17, 19 i 22 czerwca 2016 roku w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Ta sztuka zmusza nas do tańca i do refleksji jednocześnie. Do podnoszenia głowy, wyciągania dłoni, dotykania i do zachwytu. Do wyrażania emocji: pozytywnych i negatywnych. Ona nas uwalnia, tak jak El Hadji Sy – artysta, który malował, tańczył i kopał jednocześnie, próbując dokonać zmiany w sobie, w ludziach wokół, w kraju, w sztuce. Oto jeden z najwybitniejszych współczesnych artystów, pochodzący z Afryki, El Hadji Sy: nie podlegający kategoriom. Od 16 czerwca w Warszawie osobiście i w postaci obrazów: obrazów na płótnie, workach jutowych, parawanach, szkle a nawet latawcach.

A już od 17 czerwca – bliższe spotkania ze sztuką i przyjaciółmi El Hadji Sy: artystami i naukowcami antropolożką Karoliną Marcinkowską oraz muzykiem i animatorem Mamadou Diouf.

Ta sztuka zmienia.
Zapraszamy!
ŁÓDŹ
17 czerwca 2016, godz. 18.00
spotkanie dla publiczności wokół wystawy El Hadji Sy Na początku myślałem, że tańczę
Czy ludzie z różnych kultur są w stanie znaleźć wspólny język, przestrzeń do współistnienia i czerpania wzorców z odmiennych tradycji? Czy jest możliwe znalezienia wspólnego mianownika podczas wielkich migracji, jakie mają teraz miejsce? Podczas spotkania motyw łodzi stanie się pretekstem do rozważań i działań dotyczących wielokulturowości – przenikania się tradycji, religii i ekonomii w Afryce i na kontynencie europejskim.
prowadzący: Mamadou Diouf – muzyk, prezenter polskiego radia RDC, animator kultury, założyciel Fundacji Afryka Inaczej, koordynator ds. kultury Centrum Wielokulturowego w Warszawie.
wstęp wolny, zbiórka w holu CSW
zapisy: edukacja@csw.art.pl
JAK SOBIE WYOBRAŻASZ AFRYKĘ?
19 czerwca 2016, godz. 11.00
warsztaty dla dzieci w wieku 5-10 lat i rodziców
Jak sobie wyobrażasz Afrykę? Czy jest to kontynent, gdzie żyją tradycyjne plemiona czy może ludzie zamieszkują nowoczesne metropolie, podobne do europejskich miast? Podczas zajęć dowiemy się jak bardzo zróżnicowana jest Afryka, a wszystkie tajemnice zdradzi nam Mamadou Diouf, senegalski muzyk, dziennikarz i animator kultury.
wstęp wolny, zbiórka w holu CSW
zapisy: edukacja@csw.art.pl
AFRYKA BEZ MASKI
Warsztaty dla dorosłych
22.06, godz. 17:00-21:00, sala edukacyjna
prowadzenie: Karolina Marcinkowska /Africa Remix
Na czym polega wieloznaczność takich terminów, jak „historia”, „sztuka”, „tradycja”? Co wymyka się sztywnym, europocentrycznym kategoriom oraz folderom turystycznym?
Afryka jest kontynentem prawdopodobnie najbardziej obarczonym stereotypami, co zaskakuje, biorąc pod uwagę jej ogromną różnorodność kulturową, hybrydyczność oraz dynamikę. Zrozumienie źródeł sztancowego postrzegania Afryki, wyrosłego w dużej mierze z ideologii kolonialnej i do dziś chętnie powielanego przez język mediów, pozwoli uczestnikom na zmianę perspektywy, podjęcie próby poznania kontekstu kulturowego omawianych zjawisk.
Zastanowimy się, na ile powierzchowne postrzeganie Afryki i oczekiwania Europejczyków wobec tego, jak powinna wyglądać „autentyczna” sztuka afrykańska, stanowią problem, czy może są wyzwaniem dla współczesnych artystów afrykańskich. Przyjrzymy się twórczości tych artystów, którzy w szczególny sposób kontestują kolonialne i egzotyzujące spojrzenie na tzw. sztukę Afryki.
Wstęp wolny, zapisy: edukacja@csw.art.pl
Prowadząca:
dr Karolina Marcinkowska – antropolożka (doktorat oparty o badania nad rytuałami owładnięcia przez duchy przodków czumba na Madagaskarze), twórczyni inicjatywy Africa Remix, trenerka umiejętności międzykulturowych i antydyskryminacyjnych, koordynatorka projektów dla organizacji pozarządowych. Zajmuje się nowymi zjawiskami społeczno-kulturowymi i sztuką współczesną w Afryce Subsaharyjskiej. Obecnie asystentka kuratorów wystawy El Hadji Sy. Na początku myślałem, że tańczę w CSW. Brała udział w wystawach i działaniach edukacyjnych m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (wystawa After Year Zero. Uniwersalizm i geografie współpracy), MEG-Musée d’Ethnographie w Genewie (wystawa A Madagascar Photographies de Jacques Faublée, 1938-1941”), Museu Santander Cultural w Porto Alegre, Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Realizowała projekty edukacyjne i artystyczne m.in. w Ghanie, Kenii, Brazylii.
Więcej informacji:
Anna Kierkosz, kom. 507 159 413
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Zapisy na warsztaty:
edukacja@csw.art.pl