Prezydent Hollande przed mistrzostwami Europy wyrażał obawy, że najbardziej boi się nie terrorystów, islamistów czy strajków, ale… polskich kibiców. Tymczasem okazało się, że Polacy dali przykład jak kibicować i wspierać drużynę, gdy tymczasem kibice z Rosji pokazali, czego naprawdę bać się trzeba. Nie kto inny zaś jak Hollande jeszcze niedawno sugerował, że należy znieść embargo nałożone na Rosję, a po cichu prowadził z nią interesy.

Myślę, że Rosjanie pokazali już dość jasno jaki jest ich stosunek do demokracji i wolności i tzw. Unia powinna szybko zmądrzeć planując ewentualną współpracę z tym krajem. Zasada powinna być jedna: jak najwięcej dobrej woli i jak najmniej zaufania. Niestety Rosja zapracowała sobie skutecznie na opinie kraju niedotrzymującego umów.

Kontynuujące ten wątek warto zauważyć, że obecny rząd uczynił konkretny krok na drodze uniezależnienia się od Rosji. W Świnoujściu otwarto nowy gazo port, dzięki któremu Polska będzie mogła w większym stopniu uniezależnić się od dostaw ze Wschodu. To realny krok na drodze ku wolności i niezależności.

Trzeba też zauważyć, że te działania sprawiają, że zmienia się stosunek innych krajów do Polski. Z kraju traktowanego jako całkowicie poddańczego jesteśmy traktowani jako mówiący własnym głosem. Ale to dopiero początek walki o naszą prawdziwie poważną pozycję. Droga jeszcze daleka.

Tomasz Połeć