Wiele osób uważa, że odwiedzanie muzeów jest nudnym zajęciem, choć jak wiadomo, prezentują one wspaniałe, cenne eksponaty. Alternatywą dla „tradycyjnych” muzeów są te nieco bardziej oryginalne, które wprawią nas czasem w zachwyt, czasem w zdumienie, czy niedowierzanie, a czasem będą powodem uśmiechu. Mowa o najdziwniejszych muzeach w naszym kraju.

Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli
I w końcu – last but not least… W Złotym Stoku, na terenie Podziemnej Trasy Turystycznej Kopani Złota mieści się Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli. Stanowi ono zbiór przepisów BHP z poprzedniej epoki. Na ścianach kopalni można obejrzeć ponad 260 napisów, np. „Nie rzucaj młotkiem, będąc na rusztowaniu”, „Namawiając do palenia i picia obciążasz swoje sumienie. Pamiętaj!”, czy „Rolników obsługujemy szybko, sprawnie i życzliwie”. Obecnie wszystkie te uwagi, przestrogi i apele wywołują śmiech, ale kiedyś…

Muzeum Żaby


fot: www.kudowa-atrakcje.pl

 

Sama już nazwa Muzeum Żaby wywołuje niemałe zaskoczenie. Miejsce to znajduje się w Kudowie Zdroju i istnieje od 2002 roku. Dysponuje ponad 3 tys. eksponatów, których tematyką są oczywiście te zielone stworzenia. Obejrzeć można skarbonki, mydelniczki, broszki, popielniczki, czy szklane lub ceramiczne figurki. Przedmioty te sprowadzono z niemal 20 krajów. Muzeum nadal się rozwija i przyjmuje kolejne eksponaty, czemu trudno się dziwić, ponieważ powstało na terenie, na którym jest wyjątkowo wiele żab, m.in. żaba trawna, wodna, ropucha zielona i szara. Poza tym, muzeum wraz ze swoją ekspozycją chce prezentować to, co udało się zrobić w celu ratowania tych zwierząt oraz plany ich ochrony.

Muzeum Gwizdka


fot: muzeum-gwizdka.pl

 

Gwizdek, z pozoru zwykły, banalny przedmiot, a jednak… Muzeum Gwizdka mieści się w województwie mazowieckim – w Gwizdałach. Posiada kilka tysięcy eksponatów, które podzielono tematycznie. W muzeum zobaczymy gwizdki zabawki, gwizdki z gliny, gwizdki wykorzystywane podczas zawodów sportowych, gwizdki kolejowe, milicyjne i wojskowe, a nawet gwizdki od czajników. Ponadto, są również instrumenty gwiżdżące – piszczałki, flety. Początkowo w muzeum znajdowało się nieco ponad 50 eksponatów, kto wie, ile będzie ich za kilka lat?

Muzeum Guzików


fot: bdkzduny.home.pl

 

Muzeum Guzików powstało w Łowiczu. Jego kolekcja składa się głównie z personalnych guzików, czyli takich, które związane są z postaciami ze świata nauki, sportu, polityki, kultury i innych dziedzin. Jednym z eksponatów są np. dwa guzki z munduru gen. Sikorskiego. Guziki mają więc historyczną wartość. Właścicielowi muzeum zależy też na tym, by udokumentować autentyczność guzików, sprawa ich pozyskiwania nie jest więc taka prosta, a poszukiwania trwają czasem kilka lat. Właściciel przyznaje, że kiedy rozpoczynał swą działalność, spotykał się z niezrozumieniem i zdziwieniem ludzi, jednak kiedy pojawiały się kolejne eksponaty, muzeum zyskiwało renomę. Pomyślelibyście, że guzik może być tak ważnym przedmiotem?

Muzeum Ognia


fot: www.iwoman.pl

Muzeum Ognia od lat 60-tych funkcjonuje w Bystrzycy. Jest to miejsce wyjątkowe, ponieważ jako jedyne w kraju podejmuje tematykę związaną z historią niecenia ognia. W skład kolekcji wchodzą różnego rodzaju zapalniczki, krzesiwa i zapałki. Do ciekawych zaliczyć można skałkowe krzesiwa, które przypominają broń palną, zapalniczki o nietypowych kształtach np. w formie samochodu, czy butelki, a także zabawne etykiety opakowań z zapałkami z PRL-u, z których dowiadujemy się np. że trzeba oszczędzać węgiel, czy szukać stonki ziemniaczanej. Dyrektor przyznaje, że wiele osób bardzo chętnie oddaje eksponaty, które nie są im potrzebne i nie mają znaczenia, natomiast dla muzeum są przedmiotami bezcennymi i wzbogacają kolekcję.

Muzeum Dawnych Tortur


fot: 
commons.wikimedia.org

 

Muzeum Dawnych Tortur mieści się w Zielonej Górze. Z całą stanowczością można powiedzieć, że wzbudza lęk. Prezentuje przedmioty, które służyły wymiarowi sprawiedliwości. Wśród nich m.in. łoże do rozciągania, czy fotele czarownic. Cenne dla muzeum są kamienie hańbiące wykonane z piaskowca. Sędzia nakładał je kobietom za oszustwa na straganach, awanturowanie się, plotkarstwo, czy cudzołóstwo. Dla zwiedzających muzeum dostępne są także księgi z procesów o czary, można zwiedzić fragment lochu. Odgrywane są również inscenizacje prezentujące wykonywanie kar. Muzeum budzi grozę, ale jest niezwykle ciekawym miejscem.
Muzeum Kryminalistyki

Muzeum Kryminalistyki znajduje się w Słupsku. Można w nim zwiedzić cele z lat 50-tych, w których są oryginalne meble, czy sztućce. Ciekawymi przedmiotami są: jodowy pistolet, służący do ujawniania śladów linii papilarnych, a także listy gończe za Witosem i Piłsudskim. W muzeum jest sala z kolekcją przedmiotów, z pomocą których popełniano przestępstwa np. akcesoria do fałszowania dokumentów, czy kusza lub wnyki odebrane kłusownikom. Fani filmu z Sylwestrem Stallone pt „Rocky” będą zachwyceni faktem, że w muzeum obejrzeć można replikę noża, którym posługiwał się filmowy bohater.
Nie każdy wie, że w Polsce są tak ciekawe miejsca. Dla dziwnych, wyjątkowych muzeów warto znaleźć czas podczas zwiedzania kraju. Zdecydowanie lubimy i polecamy tak niepospolite miejsca!
źródło: pansamolocik.pl

Zobacz również: