nie żyje były prezydent

Przykra wiadomość ujrzała światło dzienne. Nie żyje Franciszek Stefan Jamroż, który w latach 90-tych sprawował urząd prezydenta Gdańska. Samorządowiec odszedł w wieku 79 lat.

Smutne wieści potwierdziła rodzina zmarłego

Urząd Miejski w Gdańsku przekazał smutną informację. Nie żyje były prezydent tego miasta. Franciszek Jamroż odszedł w środę 25 stycznia 2023 roku przed południem w wieku 79 lat. Przykre wieści jako pierwsza podała rodzina polityka.

Zmarły samorządowiec urodził się 19 maja 1943 w Stalowej Woli. W latach 1950 – 1957 był uczniem Szkoły Podstawowej nr 23 w Gdańsku Oliwie. Natomiast w latach 1957 – 1962 uczęszczał do gdańskiego Technikum Łączności do klasy o profilu telekomunikacyjnym.

Były prezydent był absolwentem Wydziału Elektroniki Politechniki Gdańskiej ze specjalnością automatyka. W 1968 roku uzyskał na tej uczelni tytuł magistra inżyniera. Mężczyzna pracował w takich zakładach jak: Gdańskie Zakłady Elektroniczne „Unimor”, Zakłady Radiowe Radmor czy Instytut Łączności w Gdańsku.

Zmarły samorządowiec związany był z Gdańskiem

79-latek działał też w lokalnej polityce. W 1980 r. stanął na czele Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarności” w Oddziale Instytutu Łączności. Poza tym współtworzył Ogólnopolską Komisję Koordynacyjną Instytutu Łączności w Warszawie.

Zresztą stanowisk, które w trakcie swojej kariery piastował Jamroż, było dużo więcej. „20 lipca 1981 został delegatem na I zjazd Solidarności Regionu Gdańskiego, następnie członkiem Zarządu Regionu Gdańskiego. W 1989 kierował Komisją Programową i pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Gdańskiego Komitetu Obywatelskiego. W 1990 r. był przewodniczącym Wojewódzkiej Komisji do spraw Weryfikacji Pracowników Milicji i Służby Bezpieczeństwa. Jako polityk samorządowy na początku reprezentował gdański Komitet Obywatelski Solidarności, następnie – Porozumienie Centrum (PC)” – przypomnieli dziennikarze jednego z portali informacyjnych.

Samorządowiec był niemal przez całe życie związany z Gdańskiem. W wyborach samorządowych w 1990 roku zdobył mandat radnego Miasta Gdańska. Przez kilka miesięcy sprawował również funkcję przewodniczącego Rady Miasta. Szczególnie warto podkreślić, iż Franciszek Jamroż w latach 1991-1994 był włodarzem Gdańska.

Należy zaznaczyć, że zmarły ma na swoim koncie prawomocny wyrok sądu. W 2004 r. były prezydent został skazany na trzy lata pozbawienia wolności oraz grzywnę za korupcję. Dokładnie rzecz biorąc polityk był oskarżony o przyjęcie korzyści majątkowej od niemieckiej firmy. Pieniądze miał otrzymać w zamian za nabycie przez GPEC technologii i materiałów oraz za podpisanie kontraktu na ocieplanie budynków na Stogach.

źródło: Fakt

Zobacz również: