pogoda

Wszyscy zastanawiamy się, jaka czeka nas pogoda. Czy w końcu nadejdzie zima? A może czeka nas wiosenna aura? Meteorolodzy nie mają wątpliwości. Eksperci właśnie przedstawili najnowszą prognozę na najbliższe dni.

W Polsce zapanuje zaskakująca jak na tę porę roku pogoda

Ostatnio pogoda szaleje. Na chwilę do Polski wróciła zima. W niektórych częściach kraju zrobiło się mroźno i sypnęło śniegiem. Jednak jak się okazuje, taka aura niebawem ulegnie zmianie.

Meteorolodzy zapowiedzieli, iż z południowego zachodu do Polski napływać będą ciepłe masy powietrza polarno-morskiego. Już dziś tj. w niedzielę (8 stycznia) jest dość ciepło. W ciągu dnia na południowym zachodzie kraju termometry odnotowały do plus 10 stopni Celsjusza.

W ciągu dnia najładniejsza pogoda była na południowym zachodzie. Na tym obszarze panowało zachmurzenie małe i umiarkowane. W pozostałych rejonach kraju chmur było więcej, aczkolwiek na niebie często się przejaśniało. „Na Pomorzu oraz na krańcach południowo-wschodnich możliwe są słabe opady deszczu. Na północnym wschodzie w pierwszych godzinach dnia istnieje ryzyko słabych, marznących opadów deszczu i deszczu ze śniegiem” – mówił o niedzielnej pogodzie Jakub Gawron, synoptyk Centralnego Biura Prognoz IMGW-PIB. Poza tym ekspert dodał, że przed południem miejscami będą utrzymywać się mgły ograniczające widzialność do 200 metrów.

Jeśli chodzi o temperaturę powietrza, to wystąpiła spora różnica między poszczególnymi rejonami Polski. Temperatura maksymalna wyniosła od minus 1 stopnia Celsjusza na Suwalszczyźnie, w centrum termometry wskazały około 5, a na południowym zachodzie nawet 10 stopni.

Warto zwrócić uwagę na wiatr. W ciągu dnia był na ogół umiarkowany, choć okresami porywisty. „Porywy w Zatoce Gdańskiej mogą osiągać do 55 km/h, w obszarach podgórskich Podkarpacia do 60 km/h, w Tatrach do 80 km/h i w Bieszczadach do 90 km/h” – przewidywał jeszcze wczoraj Jakub Gawron z IMGW.

Należy podkreślić, iż zdaniem synoptyków IMGW-PIB, pogoda z temperaturami powyżej zera przez całą dobę utrzyma się przez najbliższy tydzień niemal w całym kraju. Co ciekawe, niewielkie mrozy mogą się pojawić w pierwszych dniach tygodnia jedynie na północnym wschodzie oraz w górach.

Eksperci zapowiedzieli, iż w kolejnych tygodniach stycznia będzie podobna pogoda. Długotrwałego powrotu zimy raczej nie będzie. Mróz i śnieg wystąpią jedynie epizodycznie.

źródło: Onet

Zobacz również: