pieniądze

Ta wiadomość ucieszy emerytów. W nowym roku wielu polskich seniorów może liczyć na dodatkowe pieniądze. Wyjaśniamy kto i ile gotówki zyska.

Część emerytów skorzysta na Polskim Ładzie

Polski Ład, a dokładnie rzecz biorąc reformy z nim związane okryły się złą sławą. Modyfikacje w prawie uderzyły m.in. w małych i średnich przedsiębiorców. Nieco inaczej jest w przypadku części emerytów, którzy skorzystają na wprowadzonych zmianach. Oto szczegóły.

Niektórzy emeryci otrzymają niebawem zwrot podatku dochodowego za 2022 rok. Dodajmy, że wynika to z obniżenia stawek podatku dochodowego od osób fizycznych z 17 na 12%

Należy podkreślić, iż niższa stawka PIT obowiązuje wstecz tj. od 1 stycznia 2022 roku. W związku z tym, emeryci za miesiące od stycznia do czerwca płacili więcej niż powinni. Z tego powodu, urząd skarbowy zwróci seniorom powstałą nadpłatę.

Trzeba zwrócić uwagę, iż zwrot podatku nie dotyczy wszystkich emerytów. W 2023 roku ekstra pieniędze mogą otrzymać ci seniorzy, których emerytura jest wyższa niż 2500 zł brutto. Dlaczego? Otóż zgodnie z obowiązującą ustawą, osoby pobierające niższe uposażenie są zwolnione z opłacania podatku dochodowego. Zatem w ich przypadku nie ma mowy o jakiejkolwiek nadpłacie.

Oczywiście to ile środków emeryci otrzymają z powrotem, zależy od wysokości ich emerytury. Przykładowo osoba otrzymująca 2600 zł brutto uposażenia może liczyć na zaledwie 30 zł zwrotu. Dodajmy jednak, że każde 100 zł więcej oznacza kolejne 30 zł na koncie seniorów.

Zwracane pieniądze trafią na konta emerytów dopiero po złożeniu rozliczeń rocznych za ubiegły rok. Co ciekawe, termin ostatecznego złożenia PIT-ów to w tym roku 2 maja. „Zgodnie z ustawą organy skarbowe mają obowiązek rozliczyć zeznanie podatkowe do 3 miesięcy od daty złożenia. Jeśli jednak rozliczymy się przez internet, urząd będzie miał tylko 45 dni na to, by przelać nam należne pieniądze” – zaznaczyli dziennikarze.

Co ważne emeryci nie muszą składać żadnych dodatkowych wniosków. Urząd Skarbowy wypłaci bowiem zwrot podatku z automatu.

źródło: Goniec

Zobacz również: