Krzysztof Dymiński

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteo na najbliższe dni. Polska będzie zmagać się z atakiem zimy. Wszyscy wyczekiwaliśmy śniegu i mrozu, ale niestety, tym razem nie będzie mowy o czerpaniu przyjemności z takiej pogody.

Prawdziwy atak zimy

W środę nad nasz kraj nadciągnął płytki niż. W związku z tym w wielu regionach kraju mamy do czynienia z prawdziwym atakiem zimy. To dopiero początek tego, co szykuje nam druga część tygodnia.

„Pogoda w drugiej części tygodnia przyniesie szereg meteorologicznych zagrożeń, w tym silne śnieżyce, zamiecie, a także mróz, który może osiągnąć poziom nawet kilkunastu stopni poniżej zera.” – czytamy na łamach portalu Interia, który przyjrzał się prognozom Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W związku z tym synoptycy IMGW postanowili wydać ostrzeżenia meteorologiczne. Wiemy, w których regionach kraju będzie najgroźniej. Gdzie będzie padać najmocniej? Gdzie temperatura spadnie najniżej? Poniżej prezentujemy najnowszą prognozę pogody.

Jeżeli chodzi o dzień dzisiejszy, a więc środę 18 stycznia, to najmocniej pada na południu, południowym zachodzie i w centrum kraju. „Na śnieżyce muszą przygotować się również mieszkańcy województwa podkarpackiego, opolskiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. W tych rejonach może spaść około 10 centymetrów śniegu.” – alarmują dziennikarze Interii, powołując się na prognozy IMGW.

Nawet -15 stopni na termometrach

Najgorzej jeśli chodzi o opady śniegu będzie jednak w górach i rejonach podgórskich. Tam pokrywa śneiżna może wzrosnąć nawet o 20 centymetrów w ciągu najbliższych dni. Uważajcie na siebie i na drogach. Warunki dla kierowców diametralnie się pogorszą, a warto zachować czujność. Zwłaszcza, że w niektórych regionach kraju mamy ferie zimowe, które sprzyjają wyjazdom w góry.

„Wraz z opadami śniegu pojawią się też niskie temperatury i mróz, który da o sobie znać zwłaszcza w nocy.” – donoszą cytowani już wcześniej dziennikarze Interii.

„Z soboty na niedzielę i z niedzieli na poniedziałek na południu Polski termometry mogą wskazywać nawet -15 st. C. Niewykluczone, że dwucyfrowe wartości będą również w Krakowie i na Podkarpaciu. Prognozuje się, że temperatura powietrza może wynosić tam od -10 do -12 st. C. W centrum kraju termometry pokażą maksymalnie -7 st. C.” – czytamy w rzeczonym źródle.

IMGW wydaje ostrzeżenia meteorologiczne

W związku z atakiem zimy, synoptycy IMGW wydali ostrzeżenia meteorologiczne dla znacznej części kraju.

Dzisiaj (18 stycznia 2023 r.) ostrzeżenia I stopnia dotyczą intensywnych opadów powodujących dość szybki przyrost pokrywy śnieżnej i oblodzenia na drogach. Czujność muszą zachować mieszkańcy województw: dolnośląskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, mazowieckiego, lubelskiego, podkarpackiego, warmińsko-mazurskiego oraz podlaskiego.

Z kolei na czwartek i piątek, a więc odpowiednio 19 i 20 stycznia 2023 roku IMGW wydał ostrzeżenia głównie dla regionów województwa podkarpackiego, małopolskiego, lubelskiego, śląskiego oraz mazowieckiego. Alerty meteoo dotyczą intensywnych opadów deszczu, marzącego deszczu oraz silnego wiatru.

Jeżeli zaś chodzi o sobotę, a więc 21 stycznia 2023 roku, musimy liczyć się z silnym wiatrem i opadami śniegu. Takie warunki wystąpią na zachodzie, południowym i północnym zachodzie oraz w okolicach Krakowa i Rzeszowa.

źródło: Interia, IMGW

Zobacz również: