atak

Niepokojące wiadomości dotyczące warunków atmosferycznych dobiegają zza Oceanu. W Stanach Zjednoczonych pogoda stała się bardzo niebezpieczna. Są nawet ofiary śmiertelne. 

W mediach pojawiły się porażające nagrania pogody w USA

Amerykańskie media przekazały, że sytuacja w 12 stanach jest dramatyczna. Pogoda stałą się wyjątkowo groźna w Kolorado, Illinois, Kansas, Kentucky, Michigan, Missouri, Nebraska, Nowy Jork, Ohio, Oklahoma, Tennessee i Wisconsin. Dokładnie rzecz biorąc chodzi o śnieżyce.

Szczególnie w trudnym położeniu znaleźli się mieszkańcy Buffalo – regionu leżącego na skraju jeziora Erie w pobliżu granicy z Kanadą. To właśnie tą zachodnią część stanu Nowy Jork sparaliżowała ogromna śnieżyca. W samym Buffalo niebezpieczna pogoda doprowadziła do śmierci 28 osób.

„Od czasu uderzenia zamieci w piątek opady śniegu sięgały w Buffalo 1,2 metra. Drugie co do wielkości miasto w Nowym Jorku stało się, jak określiła gubernator stanu Kathy Hochul, epicką, jedyną w swoim rodzaju katastrofą pogodową” – zaznaczyła jedna z agencji informacyjnych.

Dziennikarze podkreślili, że w samych USA ofiar jest zdecydowanie więcej. W świąteczny weekend w wyniku ataku burzy śnieżnej zginęło co najmniej 60 osób.

O tym, że pogoda w Buffalo jest naprawdę zabójcza świadczy fakt, że na miejsce wysłano setki funkcjonariuszy Gwardii Narodowej. Mundurowi mają pomóc w działaniach ratowniczych.

Optymizmem nie napawają także słowa Marka Poloncarza, przedstawiciela władz hrabstwa Erie. Polityk przyznał, że wśród ofiar śmiertelnych znalazły się osoby znalezione w zaspach śnieżnych, w samochodach, a także zmarłe z powodu zaburzeń krążenia w trakcie odgarniania śniegu.

Doniesienia z Ameryki są naprawdę porażające. „Na drogach pozostały pod zaspami porzucone samochody, autobusy, karetki pogotowia, ciężarówki holownicze, a nawet pługi śnieżne. Utrudnia to oczyszczenie zasypanych śniegiem ulic i dotarcie do uwięzionych mieszkańców potrzebujących pomocy medycznej. Władze wykorzystały ciągniki z podnośnikami dla transportu szpitalnego” – podkreślili dziennikarze.

Niektórzy mieszkańcy, chcąc zrobić zakupy, musieli się przedzierać przez śnieg przez ponad półtora kilometra. Kolejki do kas ciągną się dookoła całych sklepów. Mieszkańcy są bardzo nerwowi.

W mediach społecznościowych pojawiły się liczne filmy z Buffalo. Na nagraniach widać jak groźna jest aktualna pogoda w Stanach Zjednoczonych.

https://twitter.com/gabbgoudy/status/1607114862290681856

źródło: Onet

Zobacz również: