policja
Foto: policja.pl

Od dzisiaj ruszają wzmożone kontrole policji. Akcja, która rozpoczęła się w piątek 23 grudnia, nosi nazwę „Bezpieczne święta na drogach”. Dodajmy, że potrwa ona do wtorku 27 grudnia.

To pierwsza taka akcja policji po wprowadzeniu nowego taryfikatora

Na temat akcji, która właśnie ruszyła, wypowiedział się przedstawiciel policji. „Wzmożone działania na drogach będą prowadzone głównie w trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. I choć przede wszystkim na celu będziemy mieć hasło „pomocy i ochrony” uczestników ruchu drogowego, to ostrzegamy, że dla kierowców, którzy popełnią rażące wykroczenia, taryfy ulgowej nie będzie” – zaznaczył komisarz Robert Opas.

Co ciekawe, to rozpoczynająca się dziś akcja jest pierwszą po wprowadzeniu nowego taryfikatora i zasad recydywy. Warto podkreślić, iż kierowcom, którzy popełnią najpoważniejsze przewinienia, grozi mandat do 5 tys. zł, 15 punktów karnych, a w przypadku skierowania sprawy do sądu, nawet 30 tys. zł kary.

Policja zapowiada, że nie będzie stosować taryfy ulgowej. Funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę na takie przewinienia jak: nieprzestrzeganie limitów prędkości, wymuszanie pierwszeństwa, nieprawidłowe wyprzedzanie czy jazda bez oświetlenia. Oprócz tego, funkcjonariusze zweryfikują stan techniczny pojazdów, kwestię zapinania pasów i przewożenia dzieci w fotelikach.

Należy zwrócić uwagę, że policja weźmie na celownik także pieszych. „Policjanci sprawdzą stan techniczny pojazdów oraz prawidłowość poruszania się pieszych po drodze i posiadanie przez nich obowiązkowych elementów odblaskowych. Szczególną uwagę w okresie przedświątecznym i przed nowym rokiem zwrócimy także na okolice centrów handlowych gdzie kumuluje się ruch związany z ostatnimi tegorocznymi zakupami” – przyznał komisarz Opas.

W tegorocznej akcji „Bezpieczne święta na drogach” policja wykorzysta najnowsze technologie, czyli drony. Te urządzenia pomogą udokumentować zachowania kierowców i pieszych na ruchliwych skrzyżowaniach.

Na koniec trzeba przypomnieć o tym, iż to pierwsze święta na drogach z obowiązującą zasadą recydywy. Oznacza ona podwójną karę dla kierowców, którzy w ciągu dwóch lat po raz kolejny dopuszczą się tego samego wykroczenia.

źródło: autokult.pl

Zobacz również: