atak

Optymistyczne wieści napłynęły ze Stanów Zjednoczonych. „Prezydent USA Joe Biden zatwierdził nowy pakiet pomocy dla Ukrainy” – poinformował w specjalnym komunikacie Biały Dom. Oznacza to m.in. przekazanie Ukraińcom „najpotężniejszej i najbardziej zaawansowanej broni”. 

Amerykanie przekażą Ukrainie system obrony powietrznej Patriot

Wiadomości zza Oceanu na pewno ucieszą Ukraińców. „USA przekażą Ukrainie dodatkową pomoc wojskową o wartości 1,85 mld dolarów, w tym m.in. system obrony powietrznej Patriot” – potwierdził amerykański sekretarz stanu Antony Blinken. Dodajmy, że polityk złożył tę deklarację kilka godzin przed wizytą Wołodymyra Zełenskiego w Waszyngtonie.

„Pakiet obejmuje wsparcie w wysokości 1 mld dolarów na rzecz zapewnienia Ukrainie 'rozszerzonej obrony powietrznej i zdolności do przeprowadzania precyzyjnych ataków’ oraz dodatkowo 850 mln dolarów w ramach 'pomocy w sferze bezpieczeństwa’ ” – podali dziennikarze agencji Reuters.

Warto zwrócić uwagę, iż bateria systemu obrony przeciwlotniczej Patriot to niezwykle cenny sprzęt wojskowy. „Będzie to najpotężniejsza i najbardziej zaawansowana broń przeciwrakietowa, jaką sojusznicy przekazali Ukraińcom” – oceniło BBC.

Dodajmy, że Amerykanie podarują Ukrainie również zestawy JDAM (Joint Direct Attack Munition), które umożliwiają przekonwertowanie niekierowanych bomb lotniczych w naprowadzane satelitarnie pociski. Poza tym pakiet obejmie także amunicję artyleryjską.

Powróćmy jednak do systemu Patriot. Jego najnowsza wersja pozwala trafiać w cele w odległości do 80 km i na wysokości do 20 km. Co ciekawe, system jest przeznaczony do niszczenia celów poruszających się z prędkościami ponaddźwiękowymi. Oprócz tego, może jednocześnie śledzić do 125 celów i naprowadzać rakiety na sześć z nich.

Wydaje się, że dla Ukraińców, a tym samym dla losów wojny, najistotniejsze jest to, że Patriot jest zdolny do zestrzeliwania nie tylko samolotów i pocisków manewrujących, ale także rakiet balistycznych. Należy podkreślić, iż właśnie ten typ pocisku sprawia ukraińskim siłom obrony powietrznej najwięcej kłopotów. Jest bowiem bardzo trudny do przechwycenia.

„Najnowsza wersja Patriotów jest skuteczna przeciwko pociskom balistycznym Iskander, hipersonicznym pociskom Kinżał, oraz hipersonicznym pociskom przeciwokrętowym Cyrkon” – ocenił ukraiński generał rezerwy Ihor Romanenko, który jako zastępca szefa ukraińskich sił zbrojnych odpowiadał za obronę przeciwlotniczą

źródło: Wirtualna Polska

Zobacz również: